Loża Szyderców Black - recenzja
Nazwa: Loża Szyderców Black
Liczba graczy: 4-12 osób
Wiek: + 16 lat
Czas gry: 20-40 minut
Wydawnictwo: Simple Solution
Loża Szyderców Black to kolejna odsłona znanej gry imprezowej, która znalazła wielu fanów na polskich stołach. Czy edycja "czarna" powtórzy sukces swoje starszej siostry? Przekonajmy się czy ma do tego predyspozycje.
Elementy gry
Instrukcja - krótka i przejrzysta. |
400 kart odpowiedzi |
90 kart pytań |
8 kart specjalnych |
Rozgrywka
Na początku na stole należy rozłożyć karty, dzieląc je na pytania i odpowiedzi. Po przetasowaniu, każdy gracz dobiera na rękę 9 kart odpowiedzi. Ochotnik zostaje sędzią i wybiera kartę ze stosu pytań czytając jej treść na głos, a następnie umieszcza kartę na stole. Pozostali gracze zagrywają po jednej karcie odpowiedzi tak, aby tekst nie był widoczny dla innych graczy. Sędzia zbiera oraz tasuje wszystkie karty zagrane przez graczy. Następnie czyta pytanie kończąc odpowiedziami graczy. Właściciel najcelniejszej szydery według sędziego zabiera kartę pytania ze stołu, otrzymując tym samym pierwszy punkt.
Po każdej rundzie wszyscy gracze udzielający odpowiedzi dobierają kartę odpowiedzi, tak by znów mieć na ręce 9.
W kolejnej rundzie tytuł sędziego przechodzi na gracza siedzącego po lewej stronie obecnego.
Gra kończy się po 13 rundach. Zdobywca największej ilości punktów wygrywa
Do podstawowych zasad zostały dodane także 3 opcjonalne.
Taka szydera... |
Pierwszą jest Joker Time.
Loża Szyderców posiada w talii karty Joker, których rewersy wyglądają jak karty odpowiedzi. Kart jokera po przeczytaniu jej przez sędziego zmienia pytanie na stole na to, które znajduje się na karcie. Odpowiedzi rzucone przez graczy nie mogą zostać zmienione. Natomiast gracz, który użył jokera, ma obowiązek dobrania jednej karty odpowiedzi i odpowiedzenie na pytanie znajdujące się na jego jokerze po odczytaniu wszystkich odpowiedzi.
Przykładowa karta jokera. |
Nie zgadzasz się z werdyktem? Uważasz że odpowiedziałeś najlepiej w turze? Krzyknij Veto! Osoba, która jako pierwsza krzyknie to słowo, staje do walki z graczem, którego wybrał sędzia. Cała Loża Szyderców, głosuje pomiędzy dwiema odpowiedziami walczących. Jeżeli wygrałeś głosowanie, to zdobywasz punkt i masz nadal prawo do dalszego vetowania. Jeżeli jednak zostaniesz przegłosowany, to tracisz prawo Veta do konca rozgrywki, oraz oddajesz jeden punkt osobie, z którą przegrałeś głosowanie. W przypadku braku punktów tracisz 2 karty z ręki i do końca rozgrywki dobierasz karty do 7.
Ostatni wariant opiera się na ograniczonym czasie na odpowiedź. Gdy pierwszy gracz rzuci kartę odpowiedzi, sędzia rozpoczyna odliczanie na głos do 9. Gracze, którzy nie rzucili karty na czas, nie biorą udziału w rundzie. W grze znaleźć można także specjalne karty akcji, które wzmacniają interakcję pomiędzy graczami oraz podkręcają mechanikę gry.
Podsumowanie
Podsumowanie zacznę od wykonania. W tym aspekcie gra jak najbardziej spełnia oczekiwania. Karty są wytrzymałe i na pewno szybko nie ulegną zniszczeniu. Nawet biorąc pod uwagę to, że gra mam charakter imprezowy i z tego powodu jest trochę bardziej podatna na zniszczenia. Karty są też estetyczne i ich wygląd na pewno nie będzie nikogo odwodził od sprawdzenia Loży.
Gra ma bardzo proste zasady. Dosłownie można je streścić w kilku zdaniach. Mechanika gry nie jest może specjalnie odkrywcza, ale nie to było celem jej twórców. Loża Szyderców ma bawić i śmieszyć. Czy tak jest? W większości przypadków tak. Znajdą się osoby, którym humor zawarty w grze nie będzie odpowiadał, ale raczej gra wywołuje pozytywne emocje. Wszystkie osoby z którymi ten tytuł ogrywałem były co najmniej zadowolone z gry.
Jeśli chodzi o różnice pomiędzy zwykłą Lożą Szyderców, a edycją czarna, której dotyczy ta recenzja, to nie ma ich zbyt wielu. Jako główny argument do zakupu edycji czarnej jeśli ma się już białą, mogę przedstawić nowe karty z jeszcze bardziej szyderczym humorem.
MOJA OCENA - 4/6
MOGĘ ZAGRAĆ/RACZEJ KUP TĄ GRĘ
Dziękuję wydawnictwu Simple Solution za udostępnienie gry do recenzji!
Dziękuję wydawnictwu Simple Solution za udostępnienie gry do recenzji!
Loża Szyderców Black - recenzja
Reviewed by das
on
października 22, 2017
Rating: