Wsiąść do Pociągu: Niemcy - Recenzja
Nazwa: Wsiąść do Pociągu: Niemcy
Autor: Alan R. Moon
Liczba graczy: 2-5 osób
Wiek: + 8 lat
Czas gry: 30-60 minut
Wydawnictwo: Rebel
Wsiąść do Pociągu: Niemcy to kolejna samodzielna gra z serii Ticket to Ride. Gra przenosi nas do naszych zachodnich sąsiadów w celu rozwinięcia ich kolei. Założenia i mechanika gry są bardzo zbliżone do innych gier z serii, jednak znaleźć można również małe zmiany.
Elementy gry
Instrukcja - stosunkowo krótka i dobrze napisana. |
Plansza - zawiera tor punktacji, miasta oraz biegnące pomiędzy nimi połączenia kolejowe. |
225 kolorowych wagoników - 45 czerwonych, 45 żółtych, 45 fioletowych, 45 czarnych, 45 białych oraz kilka wagoników zapasowych w każdym z kolorów. |
110 kart wagonów i 14 kart lokomotyw. |
89 kart biletów - każda karta przedstawia połączenie między dwoma miastami oraz ilość punktów jakie można zdobyć za jego utworzenie. |
1 kart Globetrottera |
5 znaczników punktacji - po jednym w każdym kolorze gracza. |
60 pionków pasażerów - po 10 w sześciu kolorach. |
Materiałowy woreczek |
Rozgrywka
Rozgrywkę należy rozpocząć od przygotowania. Na początku do woreczka włożyć należy 60 pionków pasażerów, a następnie rozłożyć ich losowo na planszy zgodnie z rozkładem zawartym w instrukcji. Każdy gracz dostaje 45 wagonów i znacznik punktacji w wybranym przez siebie kolorze. Następnie każdy gracz dostaje ze stosu kart wagonów 4 karty, a 5 kolejnych kart należy położyć odkrytych obok planszy. Karty biletów należy rozdzielić na stos "biletów na krótką trasę" i stos "biletów na długą trasę". Później każdy gracz dobiera 4 wspomniane karty w dowolnej konfiguracji. Po przeglądnięciu ich, gracze muszą zdecydować, które karty chcą zatrzymać. Każdy gracz musi zachować co najmniej 2 karty, a resztę może odłożyć do pudełka.
W swojej turze gracz musi przeprowadzić jedną z trzech dostępnych akcji. Może dobrać karty wagonów, utworzyć połączenie i pozyskać pasażerów lub dobrać karty biletów.
Jeśli gracz wykonuje pierwszą akcję to dobiera 2 karty wagonów. Każda z nich może być wzięta spośród 5 kart odwróconych awersem do góry lub z wierzchu stosu kart wagonów. Tym samym gracz zwiększa swoje możliwości budowania linii kolejowych w przyszłych turach.
Po utworzeniu połączenia gracz będzie mógł wziąć obu pasażerów z połączonych miast. |
Gracz zagrywa 3 zielone karty wagonów i tworzy połączenie pomiędzy dwoma miastami. |
Gracz żółty utworzył połączenie pomiędzy Monachium, a Francją i na koniec gry otrzyma za to 8 punktów. |
Podsumowanie
Spodziewałem się, że gra będzie dobra i oczywiście się nie zawiodłem. Gra jest prosta jak na serię Ticket to Ride przystało, lecz pozwala graczom na pewną dozę planowania i strategii.
Pozycję tą jak najbardziej polecam nawet osobom, które już ograły trochę tytułów, ale w danym momencie chcą zagrać w coś prostszego, choć niekoniecznie gorszego. Wsiąść do Pociągu: Niemcy charakteryzuje się pewnym stopniem losowości, który eurograczom może nie pasować, lecz nie jest to bardzo odczuwalne. Przy dobrym planowaniu i zarządzaniu kartami posiadanymi w ręce losowość nie ma dużego znaczenia. W edycji "Niemcy" losowość końcowego wyniku dodatkowo jest obniżona poprzez pasażerów. Tylko od decyzji graczy zależy na jakie kolory postawią i tym samym ile punktów zdobędą z tego tytułu.
Gra wyróżnia się również bardzo dobrym wykonaniem. Wszystkie elementy są naprawdę wytrzymałe i na pewno nie ulegną szybko zniszczeniu. Do tego szata graficzna może się podobać i faktycznie podoba się prawie każdemu. Plastikowe modele pociągów prezentują się bardzo dobrze. Dużym plusem gry są również proste zasady. Nawet osoba niegrająca regularnie w gry planszowe jest w stanie przyswoić je sobie bez problemu w niecałe 5 minut. Po krótkim zapoznaniu z zasadami od razu jest gotowa do rozgrywki.
Myślę, że warto wspomnieć też o skalowalności tej gry. A tutaj również jest bardzo przyzwoicie. Gra jest przeznaczona dla 2-5 graczy. Najgorzej wygląda rozgrywka dwuosobowa, ale też nie ma tragedii. Partyjka pozwala miło spędzić czas, lecz rozgrywka jest mniej konfrontacyjna niż przy większej liczbie graczy i emocje są mniejsze. Jednak już od trzech graczy wzwyż jest bardzo dobrze. Podsumowując więc, Wsiąść do Pociągu: Niemcy polecam prawie każdemu, a w szczególności osobom początkującym szukającym dobrego prostego tytułu dla trzech i większej liczby graczy.
MOJA OCENA - 5/6
Wsiąść do Pociągu: Niemcy - Recenzja
Reviewed by das
on
listopada 04, 2017
Rating: