Goool! - recenzja

Tytuł: Goool!
Autor : Corne van Moorsel
Liczba graczy: 2 osoby
Wiek: +6 lat
Czas gry: 30 minut
Wydawnictwo: Egmont
Mechaniki: Dice Rolling, Grid Movement, Roll / Spin and Move


Elementy gry


Instrukcja - dobrze tłumaczy zasady, zawiera wiele ilustracji.

Plansza - jest to boisko piłkarskie podzielone na kwadratowe fragmenty.

10 piłkarzy - po 5 w każdym kolorze

Piłka

Kostka sześcienna

3 znaczniki - używamy ich do oznaczania wyniku, oraz czasu.

Naklejki - będziemy musieli przykleić je na piłkarzy i piłkę.

Rozgrywka


Na początku na środku stołu kładziemy planszę. Na torach wyniku, oraz na torze czasu umieszczamy znaczniki. Później gracze muszą wybrać kolory swoich drużyn i rozmieścić piłkarzy według określonych w instrukcji zasad. Po zakończeniu tych czynności rozbrzmiewa pierwszy gwizdek.
Czas rozpocząć spotkanie.
 Na początek gracze muszą wykonać po jednym rzucie kostką. Gracz, który wyrzuci wyższy wynik, wykopuje piłkę. Zaczynając od swojego piłkarza na środku boiska, gracz wykopujący przemieszcza piłkę zgodnie z zasadami opisanymi w dalszej części recenzji. Do wykorzystania ma tyle punktów ruchu, ile wyrzucił na kostce minus wynik rzutu przeciwnika. Wykopując piłkę nie można zdobyć gola. Następnie kolej przechodzi na przeciwnika.

Na początku swojej tury gracz rzuca kostką. Wynik pokazuje, ile punktów ruchu będzie miał do dyspozycji. Następnie wybiera jednego z 5 swoich piłkarzy i porusza go, aż wykorzysta wszystkie swoje punkty ruchu, albo piłkarz dojdzie do pola z piłką.
Gdy piłkarz dojdzie do piłki, musi się zatrzymać. Wszystkie pozostałe punkty ruchu musi wykorzystać na kopanie piłki.

Piłkarze mogą się  poruszać tylko w liniach poziomych i pionowych. Piłkarz może dowolnie skręcać, ale nie może wrócić na pole, z którego zaczynał ruch. Piłkarz może wejść na pole poza liniami boiska, nie może jednak wejść na pole, na którym stoi inny piłkarz.

Gdy piłkarz dojdzie do piłki, musi ją kopnąć. Piłkę może kopnąć w dowolnym kierunku. Raz może zmienić kierunek o 45 stopni.
Piłka nie może wyjść poza poza linie boiska. Nie może także przejść przez pole z piłkarzem przeciwnika.
Gdy piłka dotrze do piłkarza z tej samej drużyny, ten musi ją odkopnąć dalej w dowolnym kierunku.

Kiedy piłkarz dotrze do piłki, lub piłka dotrze do niego, dany gracz zdobywa darmowy punkt ruchu. Podając piłkę miedzy piłkarzami, można przemieścić ją dużo dalej, niż wynikałoby to z rzutu kostką.

Gdy piłka przejdzie przez jedno z dwóch pól przed bramką przeciwnika i minie linię bramkową, dany gracz zdobywa gola.
Przesuwa wtedy odpowiednio swój znacznik wyniku. Pokonany gracz bierze bramkarza, wraz z piłką i ustawia go na jednym z dwóch pól przed swoją bramką. Następnie rzuca kostką i wykopuje piłkę.
Po wykorzystaniu wszystkich punktów ruchu gracz kończy turę i kolej przechodzi na jego przeciwnika. Gdy obaj gracze wykonają po jednej turze należy przesunąć znacznik czasu o jedno pole.
Po upływie regulaminowego czasu wygrywa gracz, który strzelił więcej goli.
Czy będzie gol?
Podsumowanie

Otwierając pudełko z grą Goool! miałem nadzieję na dobrą grę o piłce nożnej. Na taką czekam od kiedy zacząłem grać w planszówki. Niestety Goool! nie zaskoczył mnie pozytywnie.
W grze dominującą rolę odgrywa losowość i zwycięzcą zostaje najczęściej osoba, która ma więcej szczęścia. Jak można się domyśleć wpływa to bardzo negatywnie na przyjemność z rozgrywki. Czasami gra po prostu się nudzi, bo jaka jest przyjemność w rzucaniu kostką skoro nam cały czas wypada jedynka, lub dwójka a przeciwnikowi szóstka?

Jednak ja podchodzę do oceny jako osoba, która grała już w lepsze tytuły. Ale gdyby spojrzeć z perspektywy na przykład dziecka, to gra może się okazać całkiem ciekawa.
Goool! jest banalny więc żadne dziecko nie powinno mieć problemów z ogarnięciem zasad i od razu może przystąpić do gry.

Kolejny plus to dobre wykonanie, na pewno nie musimy się martwic o żywotność elementów.
Pomijając wszystkie minusy, należy jednak docenić że mimo wszystko jest to piłka nożna na planszy, czyli temat trochę pomijany, a dobra gra o tej tematyce na pewno by nie zaszkodziła.

Grę mógłbym polecić głównie dzieciom i osobom lubiącym dużą losowość. Jeśli nie zaliczacie się do tych dwóch kategorii to może poszukajcie czegoś innego.
Złożoność: zasady i rozgrywka są bardzo proste
Interakcja: jest duża bo mecz rozgrywamy na tym samym boisku
Losowość: bardzo duża, to od niej w głównej mierze zależy rezultat spotkania


MOJA OCENA - 7/10 ( GRA SPORTOWA)


Dziękuje wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.

Goool! - recenzja Goool! - recenzja Reviewed by Wokół Planszy on 11:38 Rating: 5

Brak komentarzy