Plusk! - recenzja

Tytuł: Plusk!
Autor : Marie Fort, Wilfried Fort
Liczba graczy: 2 - 6 osób
Wiek: + 6 lat
Czas gry: 15 minut
Wydawnictwo: EgmontPlusk! to gra imprezowa o ciekawych zasadach i świetnie wyglądającym pudełku.
Więcej o grze w dalszej części recenzji. 

Elementy gry


Instrukcja - dobrze tłumaczy zasady i fajnie wygląda.

30 drewnianych klocków - 5 różnych kształtów w 6 kolorach.

14 kropel wody - są to zwykłe punkty zwycięstwa.

Rozgrywka


Na początku wszystkie klocki należy rozłożyć na środku stołu. Następnie gracze po kolei wybierają po jednym klocku z głównej puli i kładą go przed sobą. Tak to wygląda do momentu aż wszystkie klocki zostaną rozdane. Na stole należy umieścić jeszcze krople wody i można zaczynać.

Podczas gry gracze budują jedną wspólną wieżę. Rozpoczyna najmłodszy gracz. Wybiera jeden ze swoich klocków i daje go sąsiadowi z lewej. Ten umieszcza klocek na środku stołu, będzie to podstawa wieży. Gracz, który umieścił podstawę, wybiera jeden spośród swoich klocków i przekazuje go sąsiadowi z lewej. Ten ustawia otrzymany klocek na podstawie.
I tak cały czas. Nowy klocek musi być umieszczony na szczycie wieży.
Kto zbuduje większą wieżę?
Należy jednak pamiętać że przekazywany klocek musi być w kolorze albo kształcie klocka znajdującego się na szczycie wieży. Gdy gracz nie ma takiego klocka, to bierze go z zasobów innego dowolnego gracza. Gdy żaden nie ma odpowiedniego klocka, gracz przekazuje dowolny klocek ze swoich zasobów.

Gracze budują wieże aż do momentu jej zawalenia. Wtedy osoba siedząca po prawej stronie gracza, który zawalił wieże, zdobywa punkt, bierze jedną kroplę wody ze stołu i umieszcza ją przed sobą.
Następnie gracz, który zawalił wieżę bierze klocki, które spadły na stół i dokłada je do swoich zasobów. Gdy na stół spadną więcej niż 3 klocki, nadmiarowe są odkładane do pudełka. Później, wybiera klocek ze swoich zasobów i daje go sąsiadowi siedzącemu po lewej stronie - budowa jest kontynuowana.
Wieża się zawaliła, gracz siedzący po prawej stronie "burzącego" zdobywa punkt.
Wygrywa gracz, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich klocków albo zdobędzie 3 krople, czyli 3 punkty.

Istniej również wariant drużynowy, w który można grać w 4 lub 6 osób. Graczy należy wtedy podzielić na odpowiednio 2, lub 3 drużyny. Drużyna wygrywa, gdy dowolny gracz pozbędzie się klocków albo zdobędzie 3 punkty.

Podsumowanie

Jeśli mam być szczery to nie spodziewałem się że w tak małym pudełku może być ukryte tyle zabawy.
Ale żeby nie udzielać pokrętnych odpowiedzi powiem wprost - Plusk! to gra świetna.
Bardzo dobre wrażenie robi już same metalowe pudełko. Fajnie wygląda, jest niezniszczalne i można je zabrać prawie wszędzie. Zasady można spokojnie przyswoić w ciągu minuty, jest to gra, do której można podejść z marszu bez zbędnych tłumaczeń.
Jednak to że jest prosta w żadnym wypadku nie wpływa na zaniżenie regrywalności, a wręcz przeciwnie. Do gry będziecie wracać bardzo często, a liczba rozgrywek szybko się nie zatrzyma.
Mogłoby się wydawać że Plusk! to tylko zręcznościowe układanie, nic bardziej mylnego. Jeśli chcecie zwiększyć swoje szanse na odniesienie zwycięstwa, nie wolno zapominać o obraniu strategii w przekazywaniu klocków. Jeden nieprzemyślany ruch może was postawić w przyszłej turze w trudnej sytuacji.
Rozgrywka trwa bardzo krótko i dzięki temu w ciągu godziny można rozegrać nawet około 8 partyjek.

Do wymienionych powyżej zalet dodać należy także dobre skalowanie, co w przypadku gier imprezowych nie należy do reguły. A tutaj skalowanie jest bardzo dobre.

Grę mógłbym polecić praktycznie każdej osobie chcącej uświadczyć wiele śmiechu, zabawy i niepowtarzalnych emocji. Naprawdę.
Złożoność: zasady są banalne, przy grze można myśleć, ale wystarczy również tylko nie zawalać wieży.
Losowość: no praktycznie nie ma.
Interakcja: jest, ale tylko podczas przekazywania klocków, choć nie wiem czy to można nazwać interakcją.


MOJA OCENA (GRA IMPREZOWA) - 10/10

Dziękuje wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.

Plusk! - recenzja Plusk! - recenzja Reviewed by Wokół Planszy on 11:24 Rating: 5

Brak komentarzy