Hollywood - recenzja

Tytuł: Hollywood
Autor : Nikolay Pegasov
Liczba graczy: 2 - 6 osób
Wiek: + 10 lat
Czas gry: 45 minut
Wydawnictwo: Egmont
Mechaniki: Auction/Bidding, Card Drafting, Set Collection


Hollywood to gra Nikolaya Pegasova, w Polsce znanego szerzej z gry karcianej World of Tanks.
Tamta gra zbierała raczej umiarkowane opinie, czy tym razem będzie inaczej?

Elementy gry

Instrukcja - całkiem sporych rozmiarów, ale 3 strony zajmują słowa tłumaczące grę z dodatkami.

Plansza główna - zawiera miejsce na nagrody, stosy kart i tor bogactwa.

3 nagrody Film Roku

6 żetonów o nominałach 100 milionów

42 żetony licytacji - za ich pomocą określamy, z którego pola chcemy licytować karty.

16 kart bezwartościowych scenariuszy - jest to specyficzny rodzaj scenariuszów.

126 kart podstawowych - znajdziemy wśród nich aktorów, aktorki, reżyserów, scenariusze i wiele innych.

36 kart gwiazdorskich -podobnie jak wyżej, z tym że są to karty gwiazdorskie.

36 kart licytacji - po 5 dla każdego gracza.

6 plansz graczy - każda plansza zawiera miejsce na kontrakty, archiwum i streszczone fazy gry.

6 znaczników graczy

6 kart festiwali - każdy festiwal narzuca specjalne zasady trwające przez turę
(DODATEK 1).

26 kart z dodatku Łowcy Nagród

16 kart z dodatku Za Kulisami

Rozgrywka


Na początku połóżcie planszę główną na środku stołu. Potem każdy gracz powinien otrzymać planszę gracza, 5 kart licytacji, 7 żetonów licytacji i znacznik, który należy umieścić na torze zysku na planszy, na polu z wartością 12. Oznacza to że każdy gracz ma na początku 12 milionów. Na planszy głównej należy ułożyć 3 figurki nagród, żetony 100 milionów, potasowane karty podstawowe i karty bezwartościowych scenariuszów. Karty gwiazdorskie należy potasować i ułożyć w stos obrazkami do dołu. Następnie ze stosu dobieramy tyle kart, ilu jest graczy i układamy je pod dolną krawędzią planszy na pierwszym wolnym polu i możemy zaczynać kręcić filmy.

Gra trwa 3 lata. Każdy rok składa się z 7 faz:

Wylosowanie karty gwiazdorskiej
Rozdaj każdemu graczowi po 1 karcie gwiazdorskiej. Każdy gracz ogląda ją i kładzie na swojej planszy na polu kontrakty obrazkiem do dołu.

Dobranie 7 podstawowych kart
Rozdaj każdemu graczowi 7 podstawowych kart. Każdy gracz wybiera 1 z nich i odkłada ją na swoją planszę na pole kontrakty. Następnie przekazuje pozostałe karty graczowi z lewej strony. Każdy gracz z otrzymanych 6 kart wybiera 1 kartę, po czym pozostałe 5 przekazuje graczowi po lewej i tak dalej. Gdy gracz otrzyma już tylko 1 kartę od sąsiada, to odkłada ją na swoją planszę. Gdy każdy odłoży już 7 kart, następuje koniec tej fazy.

Licytacja 1 karty gwiazdorskiej
W tej fazie gracze licytują karty gwiazdorskie wyłożone pod planszą. W tym celu wybierają żeton z cyfrą pola z pod którego kartę chcą kupić i kartę licytacji z wartością jaką mogą wydać na daną kartę. Gdy wszyscy to uczynią, odkrywają jednocześnie oba przedmioty. po tym każdy przesuwa swój znacznik do dołu, na torze zysku o tyle, ile zalicytował. Następnie sprawdza się, kto kupił daną kartę. Gdy tylko jeden gracz licytował daną kartę gwiazdorską, bierze ją i odkłada na swoją planszę. Gdy kilku graczy licytowało tę samą kartę, zdobywa ją gracz, który zalicytował najwięcej. pozostali gracze przechodzą do kolejnej rundy licytacji. W razie remisu żaden gracz nie zdobywa karty. Gracze, którzy przechodzą do kolejnej rundy licytacji, nie odzyskują wylicytowanych pieniędzy. Kolejne licytacje przebiegają tak jak poprzednie, gracze mogą licytować tylko pozostałe karty. Gdy graczowi nie pasuje żadna z odkrytych kart, może licytować w ciemno kartę z wierzchu zakrytego stosu. Faza t trwa do momentu, w którym każdy zdobędzie kartę albo graczom zabraknie już funduszy.
Gracz czarny licytuje pole z trójką za 6 milionów.
Produkcja filmów
Na początku fazy 4, każdy gracz powinien mieć  odłożonych 9 kart, z tych kart będzie mógł stworzyć filmy. Film musi zawierać scenariusz, reżysera, aktora albo aktorkę. Może się zdarzyć, że gracz nie ma możliwości stworzenia żadnego filmu, bo np. nie ma reżysera. Film może zawierać tylko 1 reżysera i tylko 1 scenariusz. Obsada filmu może się składać z 2 osób: aktora i aktorki, 2 aktorów, lub 2 aktorek. Film może zawierać dowolną liczbę zielonych kart. W tej fazie każdy gracz może odrzucić dowolną liczbę kart do pudełka oraz wziąć taką samą liczbę bezwartościowych scenariuszy. Gracze mogą się na to zdecydować, gdy brakuje im scenariusza do filmu. Bezwartościowy scenariusz pozwala dowolnie określić gatunek wyprodukowanego filmu.
Przykładowy film.
Obliczanie zysku
Gdy wszyscy wyprodukowali już swoje filmy, następuje obliczanie zysku. Każdy gracz po kolei podlicza swoje filmy i przesuwa swój znacznik do przodu na torze zysków. każdy film podliczany jest oddzielnie. Należy zsumować zysk za: liczbę kart, gatunek filmu, parę, złote monety, ekipę filmową.

Przyznanie nagrody Film Roku
Gracze zliczają symbole statuetek na kartach dla każdego filmu oddzielnie. Film z największą liczbą statuetek zdobywa nagrodę Film Roku. Gracz, który wyprodukował najlepszy film, bierze nagrodę i kładzie ją przed sobą.

Czyszczenie
Każdy gracz odkłada wszystkie 9 kart na swoją planszę, na pole archiwum. Gracze mogą w dowolnym momencie przeglądać karty w swoim archiwum. Jeżeli po dolną krawędzią planszy została karta , należy ją wsunąć pod spód stosu kart gwiazdorskich. Następnie należy wyłożyć odpowiednią liczbę nowych kart gwiazdorskich. Kolejny roki zaczyna się od pierwszej fazy.

Gra kończy się po trzech latach. Każdy gracz, który zdobył co najmniej 1 nagrodę Film Roku, otrzymuje dodatkowy zysk. Liczbę posiadanych nagród należy pomnożyć przez całkowitą liczbę statuetek na wszystkich kartach z własnego archiwum. Wygrywa gracz, które znacznik jest najdalej na torze zysku.
Gracz czerwony wygrał, ma 91 milionów.
W polskiej wersji gry możemy znaleźć również trzy małe dodatki dodane do pudełka przez wydawcę.
Dodatki można dowolnie łączyć i rozdzielać.
Pierwszy dodatek to dodatek festiwale. Wprowadza p unikatowych kart festiwali. Co roku losowany jest 1 festiwal, który zmienia zasady rozgrywki. Kartę losuje się po pierwszej fazie i wprowadza ona nowe zasady, obowiązujące przez cały rok.
Dodatek Łowcy Nagród wprowadza do gry specjalistów, których głównym zadaniem jest zdobywanie nagród. Karty dodawane są do odpowiednich talii i wykładane na takich samych zasadach jak w podstawowej grze. 
Za kulisami to dodatek wprowadzający więcej negatywnej interakcji między graczami.

Podsumowanie

Czy gra Hollywood może aspirować do zdobycia planszowego Oscara? Raczej nie. Nie jest to gra najgorsza, ale nie jest również bardzo dobra. Hollywood to solidny tytuł, który jednak nie wciąga na dłużej. Rozgrywka opiera się głównie na mechanice draftu, która jednak w tej grze nie funkcjonuje najlepiej. Nie ma za bardzo nic emocjonującego i jest to tylko suche zbieranie kart. 
Na kartach, zwłaszcza zielonych znajduje się dosyć dużo symboli, o których trzeba pamiętać, a o których łatwo jest zapomnieć. Jeśli zapomnimy jakie działanie ma dana karta, to trzeba sięgać do instrukcji, a to powoduje niestety przestoje w grze. 

Mimo wszystko trzeba przyznać że rozgrywka przebiega raczej szybko i czas gry najczęściej zamyka się w około 30 minutach.
Całkiem ciekawa mechanicznie jest licytacja. O tym co licytujemy i za ile, nie wie nikt oprócz nas samych. Dzięki temu często można kupić dużo warta kartę za małe pieniądze, ale też odwrotnie. Możemy wydać 9 milionów i nie kupić niczego. 
Hollywood został także dobrze wykonany. Karty są wytrzymałe i klimatyczne, tak samo jak żetony i plansze.
Polski wydawca do pudełka z grą włożył również 3 dodatki, które urozmaicają i wydłużają grywalność tej pozycji. Miła rzecz, bo choć dodatki to jedynie kilka, lub kilkanaście kart, ale są i to bez wyraźnego zwiększania ceny gry. Podsumowując, Hollywood to gra dobra, ale nic więcej.
Złożoność: zasady, a i rozgrywka są raczej proste.
Losowość: trochę jej jest, ale da się jej ilość trochę kontrolować.

Interakcja: system przekazywania kart i licytacja, oznaczają że trochę interakcji jest.


MOJA OCENA - 8/10 (GRA FAMILIJNA)*kliknij i zobacz jak tworzę kategorię osób i o co z tym chodzi.

Dziękuje wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.
Hollywood - recenzja Hollywood - recenzja Reviewed by Wokół Planszy on 13:09 Rating: 5

Brak komentarzy