Game of Trains - recenzja

Tytuł: Game of Trains
Autor : Alexey Konnov, Alexey Paltsev, Anatoliy Shklyarov
Liczba graczy: 2-4 osób
Wiek: + 8 lat
Czas gry: 20 minut
Wydawnictwo: Brain Games

Game of Trains to mała karcianka, podobno z potencjałem. Czy tak faktycznie jest?

Elementy gry

3 Instrukcje w sześciu językach - krótkie i dobrze napisane.

4 karty lokomotyw

88 kart wagonów - każda karta składa się z rysunku, liczby i symbolu określającego rodzaj akcji.

Rozgrywka


Game of Trains to można powiedzieć karciana gra logiczna. Na początku każdy gracz otrzymuje 7 losowych kart wagonów i kartę lokomotywy. Karta lokomotywy nie odgrywa w grze żadnego zadania. Została dodana jedynie po to, by ułatwić orientowanie się, z której strony szeregu powinna znaleźć się karta o najniższym numerze na koniec gry. Ale po kolei. 7 otrzymanych kart wagonów gracze układają tak, by utworzyć z nich szereg o malejących liczbach. Zadaniem graczy jest przeniesienie, a nawet usunięcie niektórych kart w taki sposób, by stworzyć szereg o liczbach rosnących. Nie brzmi to może zbyt ciężko, bo takie też nie jest. 
Tak to może wyglądać na początku gry.
Jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywki każdy z graczy dobiera określoną liczbę kart i zastępuje nimi jeden wagon ze swojego pociągu. Zastąpioną kartę należy umieścić awersem do góry obok talii, tworząc tym samym rząd kart zastąpionych. W swojej turze gracz musi wykonać jedną z dwóch możliwych akcji. Pierwszą jest po prostu dobranie wierzchniej karty z talii. Gracz musi zamienić tą kartę z którąś ze znajdujących się w jego szeregu wagonów. Zastąpioną kartę umieszcza się obok talii. Chyba, że w wyniku takiego działania obok talii znajdą się dwie karty z tą samą zdolnością. Wtedy należy odrzucić obie karty.
Wykonując akcję z wyłożonej karty, gracz może przesunąć swój wagon o 2 pola w lewo.
Można też oczywiście użyć zdolności kart położonych obok talii, po czym wykorzystaną kartę należy odrzucić. Na kartach można znaleźć 8 różnych zdolności. Działanie każdej karty jest inne. Generalnie akcje te pozwalają zamieniać 2 kart ze swojego szeregu, przesuwać je, usuwać, a także chronić przed specjalnymi zdolnościami. Tak się to toczy do momentu aż jeden z graczy ułoży swojej wagony w kolejności rosnącej. Zostaje on zwycięzcą.
Mamy zwycięzcę!
Podsumowanie

Wydawało mi się, że to nie jest zła gra, ale nie podeszła mi. Nie rozumiem mechaniki tej gry. No bo jak wiecie chodzi o to by z szeregu malejącego kart stworzyć szereg rosnący. Do wykonania tego celu autorzy oddali nam dwie akcje. Dobranie karty i użycie zdolności. W praktyce wygląda to tak, że dużo bardziej opłaca się używać tej pierwszej akcji, gdyż jest to najkrótsza droga do zwycięstwa. Używanie zdolności często jest zbędne. Zwłaszcza jest to widoczne w rozgrywce dwuosobowej. Np. odwracamy sobie szereg za pomocą dobierania i zdolności, które często dają nam niewiele, a nasz przeciwnik tylko dobiera karty i w większości przypadków wygrywa. Jeżeli gramy z większą liczbą osób, to funkcjonuje to trochę lepiej, gdyż jest więcej możliwości utrudnienia życia. Według mnie Game of Trains na dwie osoby jest raczej niegrywalany. Na więcej jest trochę lepiej, choć to i tak słaba gra.

Na pewno w tej grze nie znajdziecie też klimatu. Tak jak zaznaczałem na wstępie, jest to gra logiczna. Miejsce wagonów mógłby zająć dowolny inny temat i w żaden sposób nie zmieniłoby to rozgrywki. Może nie jest to duży minus, ale jeśli chcecie znaleźć jakąś grę z klimatem, to Game of Trains nie spełni waszych wymogów.

Mimo wszystko karty prezentują się dobrze. Rysunki są ładne, a karty reprezentują odpowiednią wytrzymałość. Na plus trzeba zaliczyć też to, że rozgrywka jest naprawdę krótka. Czasami wystarczy nawet 10 minut i już macie jedną partyjkę za soba. Dodatkowo do gry można przystąpić praktycznie z marszu, bo zasady da się wytłumaczyć w klika chwil. Główne założenie gry jest bardzo proste a symbole intuicyjne. Tylko co z tego, jeśli po pierwszej rozgrywce, wasza przygoda z grą pewnie się zakończy...
Podsumowując: Raczej odradzałbym zakup gry Game of Trains, na większą liczbę graczy można by spróbować, ale też pewnie rozgrywka nie będzie zbyt ciekawa.

MOJA OCENA - 5/10
Thank you very much for providing game!
Game of Trains - recenzja Game of Trains - recenzja Reviewed by Wokół Planszy on 18:40 Rating: 5

Brak komentarzy