Przejdź do głównej zawartości

Kiwi Leć, Nielocie, Leć - recenzja

Nazwa: Kiwi Leć, Nielocie, Leć
Autor: Frank Bebenroth, Marco Teubner
Liczba graczy: 2-4 osób
Wiek: + 5 lat
Czas gry: 5-15 minut
Wydawnictwo: Egmont


Kiwi to prosta gra zręcznościowa. Podczas gry, gracze wystrzeliwują żetony kiwi za pomocą katapult, do skrzyni na owoce. Robią to dlatego, że ptakom znudziła się Nowa Zelandia i chcą spędzić trochę czasu poza nią. Niestety są nielotami, ale wpadły na świetny pomysł, by wskoczyć do skrzyń, w których przewozi się owoce kiwi i w ten sposób dotrzeć do różnych miejsc na świecie.
Gracz, który umieści w czterech sąsiednich polach swoje żetony, wygrywa.

Elementy gry

Instrukcja - krótka, dobrze napisana.

Elementy do złożenia podpórki pod planszę i kratki wyznaczającej 16 pól.

Plansza - podzielona jest na 16 pół, na niej umieszcza się kratkę.

4 rampy z gumką - z nich wystrzeliwuje się żetony.

40 żetonów kiwi - po 10 w 4 kolorach.

Rozgrywka


Przygotowanie jest całkiem proste. Przed pierwszą rozgrywką będzie ono trwało trochę dłużej, gdyż złożyć należy katapulty i planszę. W późniejszych rozgrywkach zaczyna się ono i kończy na rozdaniu żetonów kiwi i katapult. 
Leeecimy!
Rozgrywka jest bardzo krótka. Podczas niej wszyscy gracz jednocześnie starają się za pomocą katapult umieścić swoje kiwi w pudełku. Nie jest to jednak takie proste. Celem gry jest umieszczenie 4 swoich żetonów na sąsiadujących polach, czyli gracze muszą stworzyć tak jakby kwadrat ze swoich żetonów. Oczywiście wszyscy celują do tych samych 16 pól, więc sama celność nie zawsze wystarczy. Wystarczy bowiem, że jeden z żetonów przeciwnika znajdzie się na żetonie gracza i uznaje się je za pole gracza, którego żeton jest na górze. Jeżeli jakiś żeton znajdzie się poza pudełkiem to należy go wziąć i wystrzelić jeszcze raz. Jeśli znajdzie się na obszarze planszy to nie można się go dotykać.
Żetony, które nie wpadły do pudełka można ponownie wystrzelić.
Gra może skończy się na 2 sposoby. Jeżeli gracz umieści 4 swoje kiwi na dowolnych sąsiadujących polach tworzących kwadrat 2x2, woła "kiwi" i wygrywa grę. Jeżeli jednak wszyscy wystrzelą swoje żetony, ale nikt nie utworzy kwadratu, następuje podliczenie punktów. W takim przypadku gracz wyciąga stosy żetonów, na których wierzchu jest jego żeton. Następnie każdy liczy zdobyte żetony. Ten gracz, który "zdobył" więcej żetonów zostaje zwycięzcą.
Gracz żółty wygrał.
Podsumowanie

Gra daje naprawdę dużo zabawy. I oto właśnie w niej chodzi. Kiwi nie polega na jakimś rozległym planowaniu decyzji do przodu. Jest to gra, która umożliwia cieszyć się chwilą. Wystarczy jedynie w miarę umiejętnie celować żetonami do pól i to generalnie wszystko. Czasami trzeba również patrzeć czy przypadkiem, któryś z przeciwników nie poczyna sobie zbyt dobrze i za chwilę nie stworzy kwadratu ze swoich ptaków. Ale żeby nie było, nie jest to też gra typu "wystrzeliwuje żeton i tyle". Warto przyjąć strategię w oparciu o swoje umiejętności. Jeżeli ma się dobrą celność to warto się pośpieszyć i spróbować jak najszybciej stworzyć kwadrat. Jednak jeśli mamy cela jak wiadomo kto, to może lepiej utrudniać grę przeciwnikom, a spróbować zwyciężyć poprzez podliczenie punktów. Gra niby bardzo prosta, ale też premiuje myślenie. Bardzo prosta jest, bo wytłumaczenie zasad to może czas jednej minuty.

Dużym plusem jest także długość rozgrywki. Często zdarza się, że nie trwa ona nawet 5 minut. Sprawia to, że rozgrywanie kolejnych partyjek jest po prostu "wymuszone". Zawsze ktoś ma ochotę na jeszcze jeden raz i jeden, i jeszcze jeden... Z tego powodu dla niektórych gra staje się dosyć szybko powtarzalna i nie daje już tyle samo zabawy co przy pierwszych partiach. Co nie znaczy, że też nie da bawić się dobrze. Trzeba jednak porcjować sobie tą grę.

Elementy wchodzące w skład Kiwi Leć, Nielocie, Leć zostały wykonane względnie dobrze. Wszystkie elementy są tekturowe, katapulty również są wykonane dobrze. Nie rozwalają się ani nic w tym stylu. Niestety jest też pewien minus. Czasami zdarza się, że żeton wpadnie do szpary znajdującej się pomiędzy planszą, a ścianką pudełka i wtedy robi się mały problem. Wyciąga się go trochę ciężko, trzeba przy tym przerywać grę, a inaczej nie wiem jak sobie z tym poradzić.
Podsumowując: Jeżeli szukacie dobrej gry zręcznościowo-rodzinnej to polecam Kiwi Leć, Nielocie, Leć.


MOJA OCENA - 8/10



Dziękuję za udostępnienie gry do recenzji!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

I, Napoleon - recenzja

  Nazwa:  I, Napoleon Liczba graczy:  1  osoba Wiek:  +12 lat Czas gry: ok.  60-240  minut Wydawnictwo:  GMT Games O grze Gra "I, Napoleon" od GMT Games to zaawansowana, jednoosobowa gra karciana, która zabiera nas w podróż przez życie Napoleona Bonapartego. W tej grze wcielamy się w samego Napoleona, zarządzając jego wojennymi kampaniami, polityczną karierą, dyplomacją oraz życiem osobistym. Gra oferuje wyjątkową głębię rozgrywki, dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć, jak trudne były decyzje, które ukształtowały losy Europy. O pinia na temat wykonania Gra "I, Napoleon" została bardzo starannie wykonana, co jest typowe dla gier wydawnictwa GMT Games. Komponenty w grze są solidne i dobrze przemyślane.  Plansza przedstawia Europę z czasów Napoleona i jest nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna. Mapa pokazuje pola kampanii wojennych oraz tory dyplomatyczne, co pozwala graczowi na łatwe śledzenie postępów w rozgrywce. Ogromnym plusem jest p...

Podwójni agenci - recenzja

Nazwa:  Podwójni Agenci Liczba graczy:  2-5  osób Wiek:  +10 lat Czas gry: ok.  20-30  minut Wydawnictwo:  Portal Games O grze Gra  "Podwójni Agenci"  to kooperacyjna gra karciana, której celem jest wykrywanie i eliminowanie zdrajców w organizacji wywiadowczej. Wydawnictwo Portal Games postawiło na dynamiczną rozgrywkę, osadzoną w szpiegowskich klimatach, z fabułą rozpisaną na 20 misji. Z każdą kolejną misją napięcie rośnie, a gracze muszą działać wspólnie, aby zapobiec zdradzie na najwyższych szczeblach organizacji. O pinia na temat wykonania Wykonanie gry prezentuje się na wysokim poziomie. Gra zawiera dobrze zaprojektowane komponenty, które nie tylko wspierają mechanikę rozgrywki, ale również dodają klimatu szpiegowskiej tematyce.  Gra składa się z 70 kart, 9 żetonów numerów, 4 strzałek, 12 żetonów pocisków, 5 tablic z podpowiedziami oraz specjalnej kartonowej repliki broni. Jakość komponentów jest na wysokim poziomie – grafiki są sta...

Loża Szyderców - recenzja

Tytuł: Loża Szyderców Liczba graczy: 2-40 osób Wiek: +16 lat Czas gry: 30 minut Wydawnictwo: Simple Solution Mechaniki: Hand Management, Simultaneous Action Selection Loża Szyderców to bardzo prosta gra imprezowa, mająca na celu wyłonienie króla szydery. Czy to ty okażesz się królem humoru poniżej pasa? Elementy gry Instrukcja - bardzo krótka, jej przeczytanie zajmuje max. 5 minut, jednak zasady tłumaczy nienagannie. Plansza - kawałek papieru, którego równie dobrze mogłoby nie być. 100 kart pytań - zawierają pytania do których gracze będą starali się znaleźć "pasujące" odpowiedzi. 390 kart odpowiedzi - ze wszystkich kart, gracze będą musieli wybrać karty najtrafniejszej szydery. Rozgrywka Na początku na stole należy rozłożyć karty, dzieląc je na pytania i odpowiedzi. Po przetasowaniu, każdy gracz dobiera na rękę 9 kart odpowiedzi. Losowo wybrany gracz zostaje sędzią i wybiera kartę ze stosu pytań czytając treść karty na głos, którą póź...