Dr. Eureka - recenzja

Nazwa: Dr. Eureka
Autor: Roberto Fraga
Liczba graczy: 1-4 osób
Wiek: + 6 lat
Czas gry: 15 minut
Wydawnictwo: Bard


W grze Dr. Eureka każdy z graczy wciela się w ucznia Doktora Eureki i stara się być pierwszym, który uzyska właściwą kombinację kulek, w porządku wskazanym na karcie wyzwania. Aby to uczynić, gracze muszą przekładać kulki z fiolki do fiolki. Nie mogą sobie przy tym pomagać rękami! Gracz, który jako pierwszy uzyska 5 punktów wygrywa grę.

Elementy gry

Instrukcja - bardzo krótka, ale dobrze tłumaczy zasady.

54 karty wyzwań - pokazują graczom jak mają być ułożone kulki w fiolkach.

12 fiolek

24 kulki - po 8 w trzech kolorach.

Rozgrywka


Przygotowanie jest krótkie i proste. W jego ramach należy potasować wszystkie karty wyzwań i umieścić je w stosie. Następnie każdy gracz bierze 3 fiolki. W pierwszej umieszcza dwie czerwone kulki, w drugiej fioletowe, a w trzeciej zielone. 
Rozgrywkę czas zacząć.
Gdy gracze są gotowi obrócić należy wierzchnią kartę wyzwania, tak by było widać rysunek. Teraz wszyscy gracze jednocześnie zaczynają przerzucać kulki z fiolki do fiolki tak, aby ułożyć je w porządku zgodnym z tym wskazanym na karcie wyzwania. Muszą jednak przy tym przestrzegać kilku reguł. Przy przerzucaniu kulek nie można sobie pomagać rękami ani żadna kulka nie może upaść na podłogę ani stół. W przypadku upadku kulki, gracz, automatycznie odpada z rundy. Dodatkowo kombinacje mogą zostać ukończone w fiolkach ustawionych standardowo albo w odwróconych do góry nogami.
Fiolkę można ustawić także w ten sposób.
Gdy jeden z graczy uważa, że ułożył we właściwym porządku kulki, krzyczy "eureka". Jeżeli faktycznie ułożył je poprawnie dostaje daną kartę wyzwania, co oznacza, że zdobył 1 punkt. Znowu można odkryć kolejną kartę wyzwania i przejść do gry. Kulki w fiolkach nie wracają jednak do startowego położenia, tylko gracze zaczynają w takim ustawieniu, w jakim były one w momencie zakończenia wyzwania.
Kulki ułożone prawidłowo. 
Gra dobiega końca, gdy któryś z graczy uzyska 5 punktów. Wygrywa on grę.

Podsumowanie 

Muszę przyznać, że już od jakiegoś czasu nie bawiłem się tak dobrze przy planszówce, biorąc pod uwagę jedynie zabawę płynącą z gry. W tej grze jest ukryte wiele radości. Każda rozgrywka jest nacechowana śmiechem, a przy tym presją, gdyż każdy gracz chce jak najszybciej ułożyć kulki zgodnie z rysunkami. Jednak ta czasowa presja jest tutaj elementem jak najbardziej pożądanym. Kolejnym plusem jest czas trwania rozgrywki. Wynosi on około 10 minut, a czasami nawet 5, więc jak sami widzicie, grę można wyciągnąć praktycznie zawsze. 

Dodatkowo do gry można namówić prawie każdego, bo zasady są wprost banalne i na ich wytłumaczenie nie przeznaczycie pewnie więcej niż minuty. Pewnym minusem jest maksymalna liczba graczy, która wynosi 4. Gra spokojnie nadawałaby się jako imprezówka, no ale w tym przypadku, zwiększenie liczby graczy wiązałoby się z inną organizacją pudełka oraz dodaniem fiolek i kulek.
Elementy gry zostały wykonane bardzo dobrze. Są ładne i wytrzymałe, a do tego przyciągają uwagę potencjalnych graczy np. na konwentach. Aaa, bym zapomniał wspomnieć o świetnej wyprasce... więc wspominam.

Spore znaczenie ma też obecność dwóch wariantów. Podstawowy pewnie po jakim czasie się znudzi, ale wtedy na szczęście możemy do rozgrywki wprowadzić licytację. Zwiększa to regrywalność, która i tak stoi na wysokim poziomie za sprawą kart wyzwań oraz układowi kulek. Nie wracają one nigdy do początkowego położenia, tylko zawsze są ułożone w inny sposób, co tworzy niewyobrażalną ilość kombinacji. 
Podsumowując: Jeżeli szukacie świetnej gry zręcznościowej to szczerze polecam wam grę Dr. Eureka.


MOJA OCENA - 5/6
CHĘTNIE ZAGRAM/POWINIENEŚ KUPIĆ TĄ GRĘDziękuję za udostępnienie gry do recenzji!
Dr. Eureka - recenzja Dr. Eureka - recenzja Reviewed by Wokół Planszy on 12:04 Rating: 5

Brak komentarzy