Lis: Gra Karciana - recenzja

Nazwa: Lis: Gra Karciana
Autor: Grzegorz Kaszyński, Kacper Syguła, Jakub Wołosowski, Aaron Welman
Liczba graczy: 2-4 osób
Wiek: + 12 lat
Czas gry: 30 minut
Wydawnictwo: Lynx Games

Lis: Gra Karciana to gra osadzona w uniwersum komiksu "Lis". Jeżeli ktoś zna ten komiks, to gra już z samego tego względu jest dla niego bardziej atrakcyjna. Jednak czy gra może być atrakcyjna również dla graczy nie znających tego tematu?

Elementy gry

2 Instrukcje - obie w języku polskim, takie same, dobrze tłumaczą zasady.

4 karty postaci - są to osoby, w które wcielają się gracze.

20 kart celu - karty, o które walczyli będą gracze. 

34 karty akcji - za pomocą tych kart gracze wykonują działania.

8 unikalnych kart akcji - są to najwartościowsze karty akcji.

Rozgrywka


Na początku oddzielnie należy potasować karty postaci, karty celów i wspólnie ze sobą potasować kart akcji: zwykłe i unikalne.
Każdy z graczy losuje jedną kartę postaci. Następnie każdy otrzymuje 1 kartę celu i 3 karty akcji.
Pozostałe karty celu i akcji należy przetasować i utworzyć z nich wspólną talię.

Rozgrywka podzielona jest na tury. W swojej turze każdy gracz może wykonać dwa ruchy. Możliwości ich wykonania są trzy. 

Najprostsza czynność to dobranie karty z wierzchu stosu na rękę. Jeżeli gracz uzna, że ma odpowiednią kartę na ręce, to może ją zagrać i rozpatrzyć jej efekt. Np. karta Windykacja pozwala zabrać dowolnemu graczowi losową kartę z jego ręki. Ostatnią możliwą akcją jest odrzucenie dwóch dowolnych kart z ręki w celu dobrania jednej ze stosu kart odrzuconych. 
Gracz zagrał kartę Strajk.
Działanie każdej karty akcji może zostać zablokowane jeżeli, któryś z graczy wykona ruch STOP. Polega on na odrzuceniu jednej swojej karty celu. Ruch STOP także jednak może zostać zablokowany w ten sam sposób i tak do momentu, aż graczom nie skończą się karty lub ktoś po prostu nie odpuści. Na koniec swojej tury gracz musi sprawdzić ile ma kart na ręce. Jeżeli więcej niż 7, to nadmiarowe musi odrzucić.
Jedna z unikalnych kart akcji. Mogą one naprawdę ułatwić grę.
Gra może się skończyć na 2 sposoby. Gdy jeden z graczy zdobędzie 4 z 5 kart celów odpowiednich dla jego postaci albo gdy wyczerpie się stos kart. W pierwszym przypadku zwycięzcą zostaje osoba, która zebrała dane karty. Jeśli nikt nie zdobył w dostępnym czasie wymaganych kart, liczy się punkty według punktacji zapisanej na karcie postaci każdego gracza. Posiadacz największej ilości punktów wygrywa.
Ten gracz zdobył 11 punktów.
Podsumowanie

Od razu chcę powiedzieć, że komiksu nie znam, więc grę oceniam wyłącznie na podstawie rozgrywek. A jak ją oceniam? W sumie jest to całkiem ciekawa, mała i tania karcianka od polskiego wydawcy. Lis: Gra Karciana nie ma jakiejś dużej głębi taktycznej. Głównie chodzi w niej o zbieranie odpowiednich dla naszej postaci kart celów. Ale co ważne, w grze teoretycznie są dwie drogi do zwycięstwa. Albo szybko zdobędziemy 4 karty albo będziemy czekali, utrudniali grę przeciwnikom i zbierali karty, by wygrać na punkty.
Przez ten zabieg gra jest trochę ciekawsza.

Karty zostały wykonane dobrze. Są wytrzymałe i ładnie wyglądają. Trochę gorzej jest z pudełkiem, które zrobione jest z dosyć cienkiej tektury, przez co jest podatne na wgniecenia czy uszkodzenia. Plusem jest z pewnością kompaktowość tej gry. Pudełko da się włożyć praktycznie do każdej kieszeni średniej wielkości. Sprawia to, że jest to ciekawa opcja na wakacyjny wyjazd, zwłaszcza, że Lis nie potrzebuje też dużo miejsca na stole.

Plusem jest także dosyć krótki czas rozgrywki. Jedna partyjka trwa najczęściej maksymalnie 30 minut. Zasady gry są bardzo proste. Do ich wytłumaczenia wystarczy spokojnie niecałe 5 minut. Dlatego też myślę, że minimalny wiek podany na pudełku, czyli 12 lat jest wygórowany. Spokojnie powinny poradzić sobie dziesięcioletnie, a nawet młodsze dzieci. Moim zdaniem mało odczuwalny jest klimat. Tak jak pisałem, komiksu nie znam, ale po samej rozgrywce widać w jakim stopniu klimat do niej nawiązuje. A jest z tym niezbyt dobrze, bo gra polega głównie na "suchym" zbieraniu kart. 
Podsumowując: Jeżeli szukacie taniej i całkiem dobrej gry karcianej z krótkim czasem rozgrywki to mogę wam zaproponować grę Lis: Gra Karciana.


MOJA OCENA - 7/10Dziękuję za udostępnienie gry do recenzji!
Lis: Gra Karciana - recenzja Lis: Gra Karciana - recenzja Reviewed by Wokół Planszy on 15:17 Rating: 5

Brak komentarzy