Shuffle Heroes - recenzja

Nazwa: Shuffle Heroes
Autor: Jan Vanecek
Liczba graczy: 2 osoby
Wiek: + 10 lat
Czas gry: 25 minut
Wydawnictwo: ADC Blackfire Entertainment


Shuffle Heroes to gra karciana, w której gracze stają się herosami wysyłającymi do walki potwory należące do ich rasy. Jest to typowa pojedynkowa gra karciana, gdyż jej celem jest wyeliminowanie herosów przeciwnika lub zniszczenie wszystkich jego potworów.

Elementy gry

Instrukcja - w języku angielskim, dobrze napisana.

6 kart herosów - każdy heros posiada specjalną zdolność trwałą oraz aktywowaną przez zagranie.

6 kart ilustracji herosów i 6 kart z opisem fabularnym każdego herosa.

70 kart potworów - gra polega głównie na zagrywaniu ich i wykonywaniu akcji.

2 karty pomocnicze

6 znaczników tarczy oraz 22 znaczniki życia o wartościach 1, 5 i 10.

Rozgrywka

Przygotowanie należy należy rozpocząć od dobrania losowych pięciu kart herosów. Obaj gracze wybierają dwie karty i umieszczają je przed sobą. Następnie dobierają karty potworów z rasy herosów, których mają i tasują je. Pierwszy gracz dobiera ze swojego stosu 4 karty, a drugi 6.

Gra toczy się przez szereg rund w trakcie, których gracze wykonują swoje tury. Na początku swojej tury gracz "sprząta", a potem wykonuje jedną z akcji. Gdy "sprząta", odrzuca wszystkie karty, które zagrał podczas ostatniej tury z wyjątkiem kart z napisem "Persistent". Te karty mają długotrwały efekt. Odrzuca również wszystkie żetony tarczy, które ma.
Thaddeus jest w tej chwili chroniony przez tarczę.
Pierwsza akcja to zagranie karty. Gdy gracz zagra kartę, kładzie ją przed sobą i wykonuje działanie na niej zapisane. Na przykład karta Tentacle Clench pozwala zadać jedno obrażenie przeciwnikowi i dobrać kartę ze stosu. Przed obrażeniami można się jednak bronić za pomocą tarcz. Jeśli gracz ma tarcze, najpierw odrzuca 1 znacznik tarczy za każde obrażenie. Wszystkie karty mają 1 punkt życia. Jeśli karta otrzyma obrażenia - jest zniszczona - natychmiast umieszcza się ją w strefie martwej. 
Gracz zagrał kartę Smite, która zadaje jedno obrażenie herosowi przeciwnika.
Druga możliwa akcja do wykonania to użycie akcji herosa.
Każdy heros ma pasywną zdolność i akcję specjalną. Akcja herosa może być użyta tylko raz na turę. Akcję herosa wykonuję się tak samo jak akcję potwora, z tym, że gracz musi być zdolny opłacić koszt danej akcji.  

Gra może się skończyć na dwa sposoby. Gracz wygrywa grę jeżeli pokona obu herosów przeciwnika lub jego przeciwnik straci co najmniej 15 kart potworów.
Kald'het stracił ostatni punkt życia i wylatuje on z gry.
Podsumowanie

Shuffle Heroes to na pewno dobra gra dwuosobowa o tematyce pojedynku. Rozgrywka zawiera praktycznie wszystko, co gra tego typu powinna mieć. Jest walka, jest krew i są emocje. Rozgrywka jest dynamiczna, downtime'u nie ma praktycznie żadnego, więc gra toczy się bez większych przerw, co jest niewątpliwym plusem. Docenić muszę także obecność dwóch dróg do zwycięstwa. Wpływa to na pewno pozytywnie na regrywalność, bo nie każda rozgrywka kończy się tak samo. Czasami zakończy się śmiercią herosa, a innym razem uśmierceniem potworów.

Gra została wykonana bardzo dobrze. Karty są wytrzymałe i wyglądają świetnie. Poziom graficzny tej gry jest bardzo wysoki. Ilustracje są klimatyczne i oddają ducha gry. Super, że każda "rasa" ma swój unikalny wygląd, przez co bardziej możemy wczuć się w klimat. Dzięki obecności sześciu talii jest w czym wybierać, bo podczas jednej rozgrywki wykorzystuje się tylko dwie talie na gracza. W związku z tym, że jest ich aż 6, to zanim znajdziemy odpowiednie dla siebie połączenie talii, to trochę czasu minie, a to zdecydowanie należy zaliczyć do plusów.

Zasady gry są proste. Wystarczy kilka chwil, aby załapać jaki jest cel gry i o co w niej chodzi. Co prawda jeżeli zaczniecie tworzyć fajne silniczki z kart trzymanych na ręce, to wtedy myślenie trzeba już włączyć, bo inaczej będzie z wami źle, jeżeli gracie z w miarę dobrym przeciwnikiem. Pewnym minusem, którego się dopatrzyłem jest średnie zbalansowanie talii. Wydaje mi się np. że karty Alsiry trochę odstają od reszty.
Podsumowując: Jeżeli szukacie dobrej gry dwuosobowej to mogę wam polecić Shuffle Heroes.

MOJA OCENA - 4/6
MOGĘ ZAGRAĆ/RACZEJ KUP TĄ GRĘThank you very much for providing game!
Shuffle Heroes - recenzja Shuffle Heroes - recenzja Reviewed by Wokół Planszy on 19:29 Rating: 5

Brak komentarzy