Euro Cash - recenzja

Tytuł: Euro Cash
Autorzy : Bartosz Wilczek
Liczba graczy: 2-6 osób
Wiek: +14 lat
Czas gry: 90 minut
Wydawnictwo: COmanagement
Mechaniki: Roll / Spin and Move, Trading

Euro Cash to gra planszowa, która ma uczyć zarządzania pieniędzmi, oraz ich pomnażania. Czy taka forma nauki jest skuteczna?

Elementy gry

Instrukcja - zawiera 11 stron, zasady tłumaczy średnio i zbyt chaotycznie.

12 kart postaci - każda postać reprezentuje inny zawód.

Bloczek zestawień bilansowych - w nim będziemy zapisywali wszystkie przychody i wydatki.

Plansza - jest wytrzymała i dosyć spora.
26 kart inwestycji biznesowych - to różne biznesy, których możemy być właścicielami.

25 kart giełdowych - są to akcje firm, które możemy nabyć.

39 kart inwestycji nieruchomościowych - to nieruchomości w które będziemy mogli zainwestować.
72 karty losu - mamy na nich różne zdarzenia losowe mogące zdarzyć się podczas gry.

Zestaw pieniędzy - o nominałach od 10 zł do 200 zł.
Zestaw czeków - od 1000 zł do 1000000 zł.
6 ołówków
6 pionków i 3 sześcienne kostki

Szkło powiększające

Rozgrywka

Euro Cash to edukacyjna gra planszowa, która uczy przez zabawę i symulację rzeczywistego działania, dzięki czemu wpływa na pozytywne kształtowanie inteligencji emocjonalnej w zakresie podejmowania decyzji związanych z finansami, prowadzeniem biznesu, inwestowaniem oraz obracaniem dużą ilością gotówki.
Elementarną częścią gry jest zestawienie bilansowe, w którym na bieżąco kontrolujesz swoje finanse, dokładnie tak jak robią to w prawdziwym życiu wszyscy ludzie, zajmujący się pomnażaniem swojego majątku, dzięki czemu stają się coraz bogatsi.
W grze tak jak w życiu otrzymujesz wypłatę, którą musisz zarządzać. Inwestujesz w różne aktywa, zakładasz rodzinę, kupujesz samochody i inne gadżety, czasem tracisz prace, trafiasz do szpitala, czy spotykają cię inne losowe sytuacje.
    Gra Euro Cash składa się tak naprawdę z 2 gier, w które można grać kolejno lub osobno, a które różnią się między sobą poziomem zaawansowania.
Tor Błędne Koło umieszczony jest pośrodku planszy i ma kształt symbolu nieskończoności, znajduje się wewnątrz drugiego większego toru, który nosi nazwę Wielki Biznes
    Na początku na środku stołu należy umieścić plansze i w odpowiednich miejscach położyć talie kart. Każdy gracz otrzymuje pionek, ołówek, 1 kartę zestawienia bilansowego, oraz losuje swoją postać. Pustą kartę zestawienia należy wypełnić danymi z karty postaci.
Następnie każdy wybiera swoje marzenie i je zapisuje. Później należy wybrać kasjera, wypłaca on każdemu wynagrodzenie w wysokości dwukrotności jego wypłaty, która widoczna jest na zestawieniu bilansowym. Na koniec rzutem kostką należy wyłonić gracza rozpoczynającego. Pierwszy gracz rzuca kostka i przesuwa się po torze o tyle oczek ile wyrzuci na jednej kostce.
   
 Pierwszy etap gry to Błędne Koło.
Celem tej części gry jest zdobycie przychodu pasywnego, którego łączna miesięczna suma jest o 500 zł wyższa, niż suma twoich miesięcznych kosztów na zestawieniu bilansowym.
Kluczem do wygranej jest przedostanie się na tor Wielki Biznes, zbudowanie tam dochodowego biznesu i spełnienie swojego marzenia. Błędne koło może opuścić gracz, który zbuduje swój miesięczny przychód pasywny, wyższy o 500 zł od sumy jego miesięcznych kosztów.
Ta nieruchomość daje nam 1200 zł przychodu.

Od chwili, gdy pierwszy gracz opuści planszę błędnego koła i przejdzie na tor Wielki Biznes, gę należy toczyć przez godzinę. Po upływie tego czasu, wygrywa osoba, która wykupiła swoje marzenie i posiada największy przychód pasywny ze swoich biznesów
W zależności od od rzutu kostką gracz może trafić na kilka pól.
- Pole Biznes - to pole ma kolor niebieski. Stając na nim, losujesz kartę z wierzchu jednej z trzech talii: inwestycja giełdowa, inwestycja nieruchomości, inwestycja biznes.
Tak jak w prawdziwym życiu, tak i w tej grze na swoje drodze napotkasz różne możliwości inwestycji pieniędzy. Odczytaj na głos treść karty tak, aby wszyscy gracze słyszeli jej treść, podejmij decyzję czy chcesz zainwestować, czy nie i zastosuj się do treści karty. Ewentualne pieniądze wpłać kasjerowi oraz wypełnij swoje zestawienie bilansowe po dokonaniu transakcji, wpisując nazwę swojego aktywa oraz jego dane w odpowiednich polach. Po tym, odłóż kartę w odpowiednim miejscu na planszy, tak aby było widać, ze karta została już użyta.
- Pole Los - poza twoją ciężka pracą również wiele innych czynników wpływa na rozwój twojego biznesu. Są nimi miedzy innymi: okazje sprzedaży, decyzje rządu, popyt i podaż na rynku itp.
Dobrze wykorzystaj każda okoliczność, która cię spotka.
Jeśli twój pionek znajdzie się na polu LOS pobierz kartę z tej talii i odczytaj na głos jej treść. jeśli masz wpływ na to, co dzieje się postaraj się podjąć właściwa decyzję i zastosuj się do treści wylosowanej karty.
- Pole zakładasz rodzinę - Jeśli twój pionek stanie na tym polu tracisz jedną kolejkę i zwiększasz pozostałe koszty na twoim zestawieniu finansowym o 10%. Na zestawieniu finansowym uzupełniasz liczbę posiadanych pociech. Za każdym razem, gdy zatrzymasz się na tym polu powiększasz swoją rodzinę o jedno dziecko. Nie ma ograniczeń, co do ilości posiadanego potomstwa.
- Pole Wypłata - praca na etacie przynosi korzyści w postaci stałego wynagrodzenia i braku odpowiedzialności za działalność firmy. Jeśli przechodzisz przez to pole lub zatrzymasz się na nim, otrzymujesz swoje miesięczne wynagrodzenie.
- Pole Szpital - jeśli staniesz na tym polu masz dwie możliwości. Możesz skorzystać z państwowej służby zdrowia, tracisz wtedy 3 kolejki lub możesz wybrać prywatną służbę zdrowia i zapłacić za fachową opiekę 20% sumy przychodów - wychodzisz ze szpitala od razu.
- Pole bezrobocie - jeśli twój pionek znajdzie się na tym polu, tracisz jedną kolejkę oraz otrzymujesz zasiłek od Państwa w wysokości 350 zł. Tracisz także kolejną wypłatę.
- Pole akcja charytatywna - jeśli twój pionek znajdzie się na tym polu podejmij decyzję. Jeśli wpłacisz do banku 10% sumy swoich przychodów, przez następne 3 kolejki możesz po planszy poruszać się rzucając 2 kostkami, dzięki czemu poruszasz się szybciej.
- Sprzedaż nieruchomości/akcji/biznesu - kiedy pojawi się okazja, sprzedając aktywa usuwasz wszystkie dane ich dotyczące ze swojego zestawienia finansowego wraz z przychodem pasywnym oraz bilansujesz wypłatę . Od kwoty otrzymanej od kupującego odliczasz także ewentualną kwotę kredytu, jakim obciążone jest dane aktywo i wpłacasz ją do banku.
- Linia kredytowa - w każdym momencie gry możesz otworzyć linię kredytową w banku. Opłata miesięczna za jej prowadzenie wynosi 10%  i jest to spłata tylko odsetek, anie kapitału. Linie kredytową można pobierać oraz spłacać tylko w pełnych tysiącach.
- Ogłoszenie bankructwa - jeśli twoje koszty przewyższają osiągane dochody i nie masz już gotówki, aby pokrywać swoje miesięczne zobowiązania musisz ogłosić bankructwo.
Tracisz wtedy wszystkie nieruchomości, biznesy i akcje odzyskując jedynie 40% kwoty ich zakupu.

Etap drugi - Wielki Biznes

Gra symuluje prawdziwe życie, kiedy zarabiasz min. 3 mln rocznie, dzięki czemu będziesz lepiej rozumiał dlaczego bogaci stają się jeszcze bogatsi.
Celem gry jest zbudowanie w ciągu godziny największego ze wszystkich graczy przychodu pasywnego oraz zrealizowanie swojego największego marzenia.
Twój przychód pasywny na początek wynosi 400 000 zł i obowiązuje każdego z graczy. Pobierz tę kwotę z banku i postępuj zgodnie z instrukcjami, które znajdują się na planszy.
Do gry używane jest zestawienie finansowe nr 2. Wypłata wynagrodzenia następuje po przejściu pola ZYSK .


Podsumowanie
    Euro Cash to gra, która ma nas nauczyć inwestowania, oraz pomnażania pieniędzy. Faktycznie jest to dobra gra jeśli chodzi o edukacja. Walor edukacyjny jest bardzo widoczny. Pod tym względem Euro Cash wypada całkiem dobrze. Podobnie jest ze skalowalnością tego tytułu, liczba osób nie wpływa zbytnio na przyjemność z rozgrywki. Choć trzeba przyznać że przy większej liczbie graczy, znacznemu wydłużeniu może ulec czas rozgrywki.
    Niestety na tym plusy się kończą. Dosyć wcześnie. Prawda?
Na pudełku widnieje napis gra planszowa . Wspominam o tym, gdyż Euro Cash jest grą planszowa, ale na pewno nie nowoczesną. Nie chodzi mi o to że nie ma tu jakichś nowatorskich rozwiązań, nie.
Chodzi o to że jest to gra z trochę innej epoki, epoki monopoly. Obie gry nie różnią się zbytnio od siebie, a prawdziwy gracz generalnie nie gra w Monopoly. Kolejny minus to wysoka cena. Wynosi ona obecnie około 180 zł. Przepraszam, ale za taką ceną mogę mieć co najmniej tysiąc lepszych gier.
Po przeczytaniu instrukcji, a właściwie regulaminu sytuacja co do zasad zbytnio się nie rozjaśnia. Jest ona napisana chaotycznie i trudno dowiedzieć się z niej nawet niezbędnych zasad.
Denerwująca jest stała potrzeba mazania rubryk w naszym zestawieniu finansowym. Po każdej zmianie naszego stanu posiadania musimy pewne rzeczy wymazywać i wpisywać ponownie. tego nie ma w większości nowoczesnych planszówek.
    Grę poleciłbym jedynie osobom, które pragną zobaczyć jak to jest obracać dużymi kwotami, lub ludziom, którzy chcą poprawić swoja wiedzę o finansach. Jeśli chcecie sobie kupić dobrą planszówkę, to Euro Cash zdecydowanie odpada.

MOJA OCENA - 5/10


Dziękuje firmie COmanagement za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji

Euro Cash - recenzja Euro Cash - recenzja Reviewed by Unknown on 12:36 Rating: 5

Brak komentarzy