Patchwork - recenzja

Tytuł: Patchwork
Autor : Uwe Rosenberg
Liczba graczy: 2 osoby
Wiek: +8 lat
Czas gry: 15 minut
Wydawnictwo: Rebel.pl
Mechaniki: Card Drafting, Tile Placement, Time Track


Uwe Rosenberga znałem dotąd głównie z ciężkich eurogier. Od tej pory moje zdanie o nim trochę się zmieniło. Okazało się że może on stworzyć także świetne gry o prostych zasadach. Taki jest właśnie Patchwork. Zadaniem graczy jest stworzenie kołdry z kawałków materiałów o różnej wielkości. Temat mocno abstrakcyjny, prawda?

Elementy gry


Instrukcja - dosyć krótka, zawiera wiele przykładów wraz z ilustracjami.

Plansza czasu - jest dwustronna i na niej oznaczamy przebieg tur.

2 plansze kołder - to na nich gracze będą "szyli".

33 kawałki materiałów - będziemy ich używać do szycia kołdry. Na każdym kawałku mamy jego koszt, ilość czasu, który musimy poświęcić na kupno i potencjalny zarobek.

50 guzików - są walutą w grze.

1 żeton neutralny i 2 żetony czasu - to po prostu zwykłe pionki.

5 specjalnych kawałków materiału - służą do "łatania" pojedynczych pól na planszach kołder.

1 żeton specjalny - zdobywamy go jeśli wypełnimy na swojej planszy kwadrat 7x7.

Rozgrywka


Każdy z graczy otrzymuje plansze kołdry, żeton czasu i 5 guzików. Pozostałe guziki należy położyć w pobliżu graczy. Na planszy czasu umieszczamy żetony czasu, oraz specjalne kawałki materiału. Obok planszy należy położyć żeton specjalny. Zwykłe kawałki materiału należy umieścić wokół głównej planszy, tak aby tworzyły okrąg. Żeton neutralny należy położyć pomiędzy najmniejszym kawałkiem materiału a następnym kawałkiem w okręgu.
    Gracze nie zawsze będą wykonywać swoje tury naprzemiennie. Swoją turę odbywa gracz, którego żeton czasu znajduje się w tyle na planszy czasu. W związku z tym możliwa jest sytuacja, w której jeden gracz wykona kilka tur pod rząd przed swoim przeciwnikiem.
Jeśli żetony czasu obu graczy znajdują się na tym samym polu, jako pierwszy swoją turę odbywa gracz, którego żeton spoczywa na wierzchu.
    Podczas swojej tury gracz może wykonać jedna z dwóch akcji:
- przesunąć się i otrzymać guzik
- wziąć i umieścić na planszy kołdry kawałek materiału
Przesuwanie i otrzymywanie guzików
Podczas tej akcji gracz przesuwa swój żeton czasu na planszy czasu w taki sposób, aby znalazł się na polu tuż przed polem zajmowanym przez żeton czasu przeciwnika. Następnie gracz otrzymuje po 1 guziku za każde przebyte w ten sposób pole.
Wzięcie i umieszczenie na planszy kołdry kawałka materiału
Podczas tej gracz ma możliwość zakupu materiału i umieszczenia go na swojej planszy.
Najpierw musi wybrać jeden z trzech kawałków leżących przed neutralnym żetonem (zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara).
W tej turze możemy kupić jeden z widocznych trzech materiałów.
Następnie umieszcza ten żeton obok wybranego kawałka. Po zapłacie liczby guzików wskazanej na metce, gracz może go umieścić na swojej planszy. Na koniec gracz przesuwa swój żeton czasu na planszy czasu o tyle pól, ile wskazuje metka właśnie umieszczonego kawałka materiału. Jeśli żeton czasu gracza skończy na tym samym polu, na którym znajduje się żeton przeciwnika, gracz umieszcza swój żeton na wierzchu jego żetonu.
Ten materiał kosztuje 2 guziki.
    Bez względu na to, jaką akcję wybierze gracz, i tak będzie musiał przesunąć swój żeton czasu na planszy czasu. Pomiędzy niektórymi polami na planszy czasu znajdują się ikony guzików albo kawałków materiału. Gdy żeton czasu gracza minie taka ikonę należy rozpatrzyć ich działanie.
Jeśli dany gracz jako pierwszy minie kawałek materiału, to bierze go i może go umieścić na swojej planszy. Gdy minie symbol guzika, to otrzymuje wtedy tyle guzików, ile jest narysowanych na wszystkich kawałkach materiału znajdujących się na jego planszach kołdry.
    Gra kończy się, gdy oba żetony czasu znajdą się na ostatnim polu planszy czasu. Jeśli żeton czasu miałby się przesunąć dalej, po prostu zatrzyma się na ostatnim polu. 
Następnie każdy z graczy ustala sumę posiadanych guzików i ewentualnie dodaje wartość żetonu specjalnego (zdobywa go gracz, który jako pierwszy zapełni na swojej planszy kwadrat pól o wymiarach 7x7). Od tego wyniku należy odjąć po 2 punkty za każde puste pole na swojej planszy kołdry. Gracz, który zdobył więcej punktów wygrywa.
Tak mało pustych pól, a aż minus 16 punktów.

Podsumowanie
    Bez owijania w bawełnę od razu zaznaczam że Patchwork to bardzo dobra gra, warta 75 zł, które trzeba za nią zapłacić.
W Patchworka grało mi się naprawdę bardzo fajnie. Rozgrywka jest bardzo szybka, a przez to przebiega dynamicznie. Nie ma większych przestojów, tylko cały czas jesteśmy zaangażowani w przebieg gry i za to duży plus.
Patchwork ma bardzo proste zasady, które jest w stanie ogarnąć każdy i to w bardzo krótkim czasie. Jeśli połączymy to z wysoką regrywalnością tego tytułu, otrzymujemy grę do której na pewno z chęcią będziemy wracać. Możecie się śmiać ale w tej grze naprawdę czuć klimat szycia kołdry. Naprawdę, choć może brzmi to trochę dziwnie.
    Dużym plusem jest także bardzo dobra wykonanie. Wszystkie elementy są takie jakie powinny być , czyli wytrzymałe i stosunkowo ładne, a przynajmniej nawiązujące do klimatu. Początkowo trochę obawiałem się że poszczególne kawałki materiału mogą do siebie nie dolegać ściśle, jak to często w grach wykorzystujących podobne elementy bywa. Na szczęście okazało się że wszystko zostało wykonane perfekcyjnie.
    Grę mógłbym polecić każdej osobie, która poszukuje dobrej gry dwuosobowej. Patchwork zapewnia satysfakcję zarówno graczom początkującym jak i doświadczonym.
Tak więc nic tylko kupować, na 99% nie będziecie zawiedzeni.
Złożoność: w tej grze trzeba główkować dosyć sporo, ale zasady są bardzo proste
Losowość: jest to gra średnio losowa, można powiedzieć że osiągnięto "złoty środek", bo losowość pozytywnie wpływa na regrywalność, a nie utrudnia gry
Interakcja: niska, jedyna interakcja w grze to możliwość podbierania sobie kawałków materiałów...

Jeśli gra ci się spodobała najszybciej kupisz ją tutaj.
MOJA OCENA - 9/10


Dziękuje wydawnictwu Rebel.pl za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.


Patchwork - recenzja Patchwork - recenzja Reviewed by Wokół Planszy on 11:47 Rating: 5

Brak komentarzy