Basari: Das Kartenspiel - recenzja

Tytuł: Basari: Das Kartenspiel
Autor : Reinhard Staupe
Liczba graczy: 3-5 osób
Wiek: + 10 lat
Czas gry: 30 minut
Wydawnictwo: Nurnbergern-Spielkarten-Verlag
Mechaniki: Set Collection, Simultaneous Action Selection


Dzisiaj wybierzemy się na bliżej nieokreślony Bliski Wschód, by wcielić się w rolę handlarzy.

Elementy gry


Instrukcja - napisana w języku niemieckim, całkiem krótka.

20 kart akcji - w grze są 4 rodzaje akcji: A, B, C, D. Jest więc 5 kart z każdą akcją.

39 kart bazaru - każda karta ma różną ilość robotników, punktów zwycięstwa i ilość oraz jakość bursztynów.

1 karta pomocnicza

88 bursztynów - po 22 w 4 kolorach

Rozgrywka


Każdy gracz otrzymuje 12 kamieni, po 3 w każdym kolorze. Najbardziej wartościowym bursztynem jest czerwony, później żółty, zielony, a najmniej wart jest bursztyn niebieski. Każdy dostaje także 3 karty akcji A, B, C. Kart akcji D, używa się tylko w grze pięcioosobowej. Resztę kart akcji należy odłożyć do pudełka. Na środku stołu należy położyć pozostałe kamienie, kartę pomocniczą i 39 kart bazaru.
Karty należy potasować i umieścić w zakrytym stosie.

Gra składa się z trzech rund, a te podzielone są na tury składające się z trzech faz. Po każdej rundzie podliczane są punkty.
Każda runda przebiega tak samo.

Na początku każdej tury każdy gracz dostaje jedną kartę bazaru. Gracze biorą kartę ze stosu i umieszczają ją przed sobą frontem do góry. Następnie każdy gracz wybiera jedną ze swoich kart akcji, tą którą chce zagrać, ale nie pokazuje jej innym. Gdy wszyscy gracze dokonają już wyboru, karty należy odsłonić.

Teraz można przystąpić do wykonania akcji.
Akcja A - pozwala na umieszczenie otrzymanej karty przed sobą w specjalnym rzędzie. Sprawia to, że gracz staje się posiadaczem robotników ukazanych na karcie.
Akcja B -  jej wybranie skutkuje tym, że gracz otrzymuje tyle punktów zwycięstwa ile jest wskazanych na karcie bazaru, którą otrzymał w tej rundzie. Otrzymane punkty należy zanotować.
Akcja C - gracz może wziąć bursztyny wskazane na karcie bazaru otrzymanej w tej rundzie. Kładzie je wśród swoich kamieni.
Wykonując akcję B, gracz dostaje 7 punktów.
Nie zawsze jednak można wykonać akcje tak po prostu. Jeśli tylko jeden gracz wybrał daną akcję, wykonuje czynność z nią związaną. Jeżeli dwóch gracz wybrało tę samą akcję, to będą ze sobą prowadzili negocjacje, o to kto daną akcję będzie wykonywał. Gdy daną akcję wybierze trzech lub więcej graczy to niestety czynności z nią związanej nie wykona nikt.
Kiedy wszystkie akcje zostaną przeprowadzone, może się rozpocząć następna tura. Każdy gracz znowu dobiera kartę bazaru i tura przebiega w analogiczny sposób.
Gracz może wziąć 2 czerwone i 2 żółte bursztyny, dobry ruch.
Teraz coś o negocjacjach. Są one prowadzone gdy daną akcję wybierze dwóch graczy. Pierwszą ofertę przedstawia ta osoba, która ma więcej czerwonych kamieni. Początkowa oferta może zawierać dowolny kamień i ich liczbę. Jeżeli, jednak jeden gracz nie ma żadnych kamieni to drugi dostaje ją za darmo. Gracz może podbić stawkę dając więcej kamieni lub dając kamienie stojące wyżej w hierarchi. Tworząc nowe oferty można dokładać nowe kamienie i cofać na rękę wcześniej wyłożone. Ważne jednak, by stawka nie była mniej warta niż wcześniej. Licytacja trwa do momentu, aż ktoś spasuje. Wtedy ten gracz otrzymuje kamienie przeciwnika, które ten zaoferował w negocjacjach. Zwycięzca natomiast wykonuje akcje. 

Runda się kończy gdy dowolny gracz będzie miał 15 robotników albo jeżeli skończą się karty w stosie. Gracz z największą ilością czerwonych bursztynów dostaje 14 punktów, to samo tyczy się innych kolorów, z tym, że inna jest wartość punktowa. Po podliczeniu punktów, gracz, który miał najwięcej bursztynów danego koloru musi odrzucić połowę kamieni do wspólnej puli. Jeżeli dwóch graczy ma tyle samo kamieni, to punkty dzieli się na pół. Następnie oboje oddają po 2 kamienie do puli. Każdy gracz, który będzie w posiadaniu 15 robotników, otrzymuje również 12 punktów zwycięstwa. Po podliczeniu punktów karty bazaru się tasuje i umieszcza w stosie. Następnie rozgrywane są kolejne 2 rundy. Po 3 rundach gra się kończy i zwycięża gracz z największą ilością punktów.
Gracz ma więcej niż 15 robotników, więc dostaje 12 punktów.
Podsumowanie
Basari: Das Kartenspiel okazało się być prostą, ciekawą i co najważniejsze, dobrą grą karcianą. Gra mechanicznie jest zaprojektowana bardzo ciekawie. Dwie rzeczy, które najbardziej podobają mi się w tej grze, to sposób wybierania akcji, oraz mechanizm licytacji.
Wybierając akcję, jaką będziemy chcieli wykonać, nie możemy kierować się wyłącznie swoim dobrem. Przed każdym wyborem karty niezbędna jest analiza obecnej sytuacji panującej u naszych przeciwników. Łatwo jest się domyśleć, że jeśli dany gracz dostał kartę z dużą ilością punktów, a małą  ilością robotników i bursztynów, to pewnie wybierze akcję A. Jeżeli nie chcemy się z nim wdawać w negocjacje, to lepiej jest odpuścić sobie akcje A i wybrać inną. Chyba, że nam również zależy na robotnikach...
Zastosowanie tego rodzaju wyboru akcji zmusza często do bardzo przyjemnego kalkulowania co bardziej opłaca się zrobić.

Fajnie rozwiązana została także licytacja. Nie jest to zwykłe podbijanie stawki. Podczas negocjacji można używać dowolnych rodzajów bursztynów, w dowolnej ilości. Wiadomo, że posiadacz największej ilości bursztynów danego typu dostaje cenne punkty. Nie można więc oddawać każdych bursztynów bez namysłu. Ceną za takie coś może być utrata np. 14 punktów na rzecz naszego przeciwnika. 

Gra została wykonana dobrze. Graficznie karty nie powalają na kolana, ale nie zniechęcają również do gry, za to bursztyny prezentują się wyśmienicie. Ogólnie rzecz biorąc, Basari: Das Kartenspiel to karciany filer godny polecenia.


MOJA OCENA - 8/10


*Kliknij i zobacz, co oznaczają poszczególne zagadnienia. 

Thank you very much for providing game!
Basari: Das Kartenspiel - recenzja Basari: Das Kartenspiel - recenzja Reviewed by Wokół Planszy on 12:13 Rating: 5

Brak komentarzy