Burgoo - recenzja

Tytuł: Burgoo
Autor : Dan Manfredini
Liczba graczy: 2-4 osób
Wiek: + 10 lat
Czas gry: 15 minut
Wydawnictwo: Tasty Minstreal Games
Mechaniki: Card Drafting, Hand Management


Burgoo to gra o dodawaniu składników do potrawy Burgoo. Czy taki temat gry może okazać się trafnym?

Elementy gry

Instrukcja - w języku angielskim, krótka, trochę zagmatwana.

16 żetonów mięsa, 16 żetonów selera, 16 żetonów marchewki, 16 żetonów ziemniaka, 16 żetonów cebuli i 16 żetonów ziół.

Rozgrywka


Każdy szef kuchni bierze dwa składniki każdego typu z puli i losowo układa je w rzędzie tak, że jeden z końców jest w pobliżu centrum stołu a drugi obok gracza. Każdy gracz bierze też jeden składnik każdego typu i jest to jego ręka. Pozostałe składniki umieszcza się na środku stołu, tworząc garnek. Gracz najczęściej przygotowujący posiłek zaczyna. 
Jeśli gra tylko dwóch graczy, to każdy tworzy dwa rzędy i ma po 6 składników na ręce. 
Tak wygląda sytuacja gracza na początku gry.
Podczas swojej tury gracz musi wybrać jedną z trzech opcji.
Aktywny gracz może wziąć jeden składnik z ręki i dodać go do garnka. Ten szef kuchni następnie wybiera przód lub tył rzędu. Jeżeli gracz wybierz przód, wszystkie pasujące do odrzuconego składnik na przodzie muszą być przeniesione do kotła. Jeśli szef wybierze tył, odrzucane są wszystkie pasujące składniki z tyłu. Działania te odnoszą się do rzędów wszystkich kucharzy.

Gracz może także wziąć jeden składnik z garnka, ogłasza jakiego typu i kładzie go na ręce. 

Ostatnia akcja to rozdzielenie rzędu. Gracz bierze wtedy jeden składnik z ręki i dodaje go do garnka. Następnie wybiera jeden z rzędów innych graczy i dzieli go na pół. Podział musi być nad lub poniżej składnika dopasowanego do odrzuconego. Nowy rząd może być dowolnej długości. Rząd może być rozdzielony więcej niż raz w ciągu gry, ale tylko raz na turę.
Przykład rozdzielenia rzędu.
Gra się kończy kiedy jeden lub więcej graczy zostanie bez rzędu. Zwycięzcą zostaje osoba, której jako pierwszej skończy się rząd.

Podsumowanie

Po krótkim opisie tej bardzo prostej gry nadszedł czas na podsumowanie. Pozytywów nie ma zbyt wielu, więc może zacznę od nich. Dużą zaletą jest z pewnością niska cena. Grę można nabyć za niecałe 20 zł, choć w Polsce może być ciężko z jej dostaniem. Jednak cena jest w znacznym stopniu uzasadniona, gdyż gra po prostu nie zawiera wielu elementów. Dosyć mocno boli mnie zwłaszcza brak pudełka z prawdziwego zdarzenia. Mam uprzedzenie do takich gier. 

Gra jest prosta i zasady można wytłumaczyć bardzo szybko. Niestety po zrozumieniu zasad nie możemy się długo cieszyć z rozgrywki, bo gra po prostu nie jest dobra. Początkowo może nie wygląda to tak źle, ale po zaledwie dwóch, trzech rozgrywkach okazuje się, że rozgrywka nie jest zbyt ciekawa. Działania, które wykonujemy są wykonywane "na sucho". Kompletnie nie czuć żadnego klimatu, ani nawet celu gry. Przy grze nie odczujecie zabawy, czy satysfakcji. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Burgoo kompletnie mnie do siebie nie przekonało.

Pewne zastrzeżenia mam również do instrukcji. Zasady tłumaczy w dosyć zagmatwany sposób i nie czyta się jej zbyt dobrze. na szczęście jest krótka.

Podsumowując, Burgoo to gra niezbyt dobra. Raczej nie zachęcałbym do zakupu tej gry, bo najprawdopodobniej nie zapewni wam ona miło spędzonego czasu, chyba że przy pierwszej i ewentualnie drugiej rozgrywce.


MOJA OCENA - 6/10*Kliknij i zobacz, co oznaczają poszczególne zagadnienia. 

Thank you very much for providing game!
Burgoo - recenzja Burgoo - recenzja Reviewed by Wokół Planszy on 17:49 Rating: 5

Brak komentarzy