sobota, 5 marca 2016

The Game - recenzja

Tytuł: The Game

Autor : Steffen Benndorf


Liczba graczy: 1-5 osób


Wiek: + 8
 lat

Czas gry: 20 minut


Wydawnictwo: Mindok


Mechaniki: Co-operative Play, Hand ManagementThe Game to prosta, ale wciągająca gra logiczna, w której zadaniem graczy, lub gracza jest odrzucenie 98 kart na 4 stosy. Proste? Niekoniecznie.

Elementy gry

Instrukcja - w języku polskim, słowackim i czeskim.


4 karty stosów - dwie rozpoczynają stosy rosnące, a dwie malejące.

98 ponumerowanych kart - o wartości od 2-99.Rozgrywka

Na środku stołu układane są 4 karty stosów awersem do góry. Resztę kart należy potasować i ułożyć w stosie.
Następnie każdy gracz dobiera zależną od liczby graczy ilość kart.

Rozgrywka przebiega zgodnie z ruchem wskazówek zegar. W swojej turze gracz musi odrzucić przynajmniej 2 karty z ręki na jeden z czterech stosów. Gracz może odrzucić dowolną liczbę kart w turze aż do wyczerpania kart na ręce. Może wybrać dowolny ze stosów, jedynym ograniczeniem jest zasada malejącego lub rosnącego porządku danego stosu. Kiedy gracz skończy turę dobiera tyle kart ze stosu ile odrzucił. Następnie swoją turę wykonuje kolejny gracz - odrzuca i dobiera karty z talii i tak toczy się gra.
Gracz w swojej turze odrzucił 5 kart na jeden z malejących stosów.
W trakcie gry stosy będą się powiększać wraz z dodawaniem do nich kart. Zasady podane wcześniej muszą być zawsze przestrzegane. Jest jednak jeden wyjątek, który pozwala zagrać kartę wstecz. Jeżeli wartość karty jest dokładnie o 10 wyższa lub niższa.
Przykład zagrania karty o 10 niższej.
Kiedy wyczerpie się talia, gra toczy się bez dobierania kart. Od tego momentu gracze muszą zagrać minimalnie jedną kartę w turze. Jeżeli gracz nie ma już kart, pozostali kontynuują grę bez niego. Gra kończy się, gdy jeden z graczy nie może zagrać minimalnej liczby kart. Kiedy gra się skończy należy policzyć ilu kart nie udało się odrzucić. Jeżeli zagrane zostało wszystkie 98 kart, gracze wygrali.
14 kart zostało nieodrzuconych. Całkiem dobry wynik choć można lepiej.

Jeżeli uznamy, że gra jest dla nas za łatwa, można zwiększyć poziom trudności. Zasady są takie jak w normalnej rozgrywce, ale tym razem każdy z graczy musi zagrać przynajmniej 3 kart zamiast dwóch na turę.
Podsumowanie

Zobaczyłem, zagrałem i zagram jeszcze nie raz - tak w skrócie mogę opisać moje doświadczenia z grą The Game. Jest to ciekawa i całkiem "głęboka", a za razem banalnie prosta gra logiczna. Prostszych zasad już chyba nie dało się wymyślić, a mimo to gra nie jest prostacka. Dzięki tak prostym regułom do gry może przystąpić z marszu nawet osoba niemająca wcześniej do czynienia z planszówkami. Co prawda o zwycięstwo nie będzie wtedy łatwo, ale gdy już uznamy, że gra jest dla nas za łatwa i zwycięstwa nie dają nam satysfakcji, w bardzo prosty sposób można zwiększyć jej trudność przez przymus zagrywania większej liczby kart w turze.

Gra trwa najczęściej ok. 20 minut, więc można w nią zagrać praktycznie w każdej wolnej chwili. Pewną zaletą jest także fakt, że pudełko do tej gry jest małe i mieści się w kieszeni średnich rozmiarów, co powoduje, że można ją zabrać wszędzie. Karty wykonane zostały bardzo dobrze. Są wytrzymałe i utrzymane w dobrze dobranej i dobrze wyglądającej kolorystyce. The Game jako gra logiczna nie emanuje klimatem, lecz karty próbują to nadrobić. To co mi jeszcze przychodzi do głowy, to występowanie wariantu jednoosobowego. Fajnie, że jest możliwość gry w pojedynkę, bo akurat w tej grze rozgrywka  -wielo i jednoosobowa przebiega bardzo podobnie i fajnie, że możemy w nią zagrać kiedy tylko chcemy nawet, gdy nie możemy znaleźć nikogo do gry.

Jedyna rzecz na minus to losowość. Nie mam na myśli losowości ogólnie. Jednak czasami, gdy karty ułożą się w wyjątkowo zły dla nas sposób, to wygranie rozgrywki jest wręcz niemożliwe.
Podsumowując: Jeżeli szukacie łatwej, "głębokiej", kooperacyjnej i krótkiej gry karcianej, w dodatku logicznej, The Game będzie dobrym wyborem.

MOJA OCENA - 8/10
Dziękuje wydawnictwu Bard za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz