Kraby na Fali - recenzja

Nazwa: Kraby na Fali
Autor: Henri Kermarrec
Liczba graczy: 2-4 osób
Wiek: + 8 lat
Czas gry: 20 minut
Wydawnictwo: FoxGames

Kraby na Fali to prosta gra logiczna od wydawnictwa FoxGames. Celem graczy jest w niej unieruchomienie krabów przeciwników.
Grę wygrywa gracz, który jako jedyny może poruszyć przynajmniej jednego ze swoich krabów.

Elementy gry

Instrukcja - bardzo krótka i dobrze napisana.

Plansza - znajdują się na niej kamienie, czyli pola.

36 żetonów krabów - 3 duże, 3 średnie i 3 małe żetony w każdym z czterech kolorów.

Rozgrywka


Na początku każdy gracz wybiera kolor żetonów krabów, którymi będzie grał. Następnie należy wziąć wszystkie wybrane kraby, pomieszczać razem i losowo ułożyć na planszy. Na koniec trzeba wybrać pierwszego gracza i można zaczynać rozgrywkę.
Tak wygląda sytuacja na początku gry.
W swojej kolejce gracz porusza jednego ze swoich krabów. Musi stosować się jednak do kilku reguł. Mianowicie, duże kraby poruszają się jedynie o jedno pole, średnie o 2 pola, a małe o 3 pola. Podczas ruchu kraby mogą również wpełzać na inne kraby, ale muszą zakończyć swój ruch na krabie o tym samym rozmiarze albo mniejszym. Czyli średni nie może zostać na dużym. Należy pamiętać też, że kraby muszą zawsze zakończyć swój ruch na innym krabie - nigdy na pustym polu. Jeżeli kilka krabów utworzy "stos", to poruszać się może jedynie wierzchni krab. Reszta jest unieruchomiona do momentu, aż zostaną odsłonięte. Gdy jeden z graczy wykona ruch, kolej przechodzi na następną osobę. 
W tej chwili krab gracza czerwonego jest zablokowany.
Duże znaczenie w grze ma "zasada fali". Jeżeli, w którymś momencie kraby zostaną podzielone na planszy na 2 lub więcej skupisk krabów, fala zmywa do morza mniejsze skupiska. Tym samym są one usuwane z gry. 
Kraby podzieliły się na 2 skupiska.
Jeżeli gracz nie może poruszyć żadnego ze swoich krabów, zostaje wyeliminowany z gry. W momencie, gdy wszyscy gracze oprócz jednego zostaną wyeliminowani, ostatni pozostały gracz zostaje zwycięzcą.

Podsumowanie

Podsumowanie zacznę może od wykonania gry. Wszystkie elementy zostały wykonane w miarę dobrze. Brak im jakiegoś graficznego polotu, ale są solidne, a to jest najważniejsze. Pewnym problemem jest odstająca na początku plansza, lecz po całodniowym leżeniu pod kilkoma książkami prezentuje się o niebo lepiej :). Większym problemem, przynajmniej w moim przypadku jest fakt, że gra dotarła do mnie w lekko wgniecionym pudełku. Może to tylko wypadek przy pracy, ale fakt jest faktem.

Zasady gry są proste i na ich ogarnięcie nie trzeba poświęcać wiele czasu. Wystarczy parę chwil. Mechanicznie gra jest całkiem dobra. Pozwala trochę pokombinować i się pobawić przy stole, z tym, że raczej jest to gra adresowana do dzieci oraz początkujących. Doświadczonych osób ta gra raczej na długo nie zatrzyma, bo po prostu nie daje tyle przyjemności z rozgrywki co inne lepsze gry. Choć tak jak mówię, dla początkujących, dzieci i rodzin jest to całkiem fajna pozycja.
Podsumowując: Jeżeli szukacie w miarę dobrej gry planszowej dla dzieci albo rodziny i nie boicie się gier logicznych to mogę wam zaproponować grę Kraby na Fali. W innym przypadku raczej odradzam zakup.


MOJA OCENA - 3/6
RAZ NA JAKIŚ CZAS MOGĘ DAĆ SIĘ NAMÓWIĆ/ W OKREŚLONYCH OKOLICZNOŚCIACH MOŻESZ SIĘ ZAINTERESOWAĆDziękuję za udostępnienie gry do recenzji!
Kraby na Fali - recenzja Kraby na Fali - recenzja Reviewed by Wokół Planszy on 11:48 Rating: 5

Brak komentarzy