Exposed - recenzja

Nazwa: Exposed
Autor: Brian Henk, Clayton Skancke
Liczba graczy: 2-6 osób
Wiek: + 12 lat
Czas gry: 30-45 minut
Wydawnictwo: Overworld Games


Exposed to gra o dosyć ciekawym temacie. Jako gracze trafiamy w niej na łódź, na której odbywa się przyjęcie. Jako, że jesteśmy z zawodu kieszonkowcami to naszym zadaniem jest zdobycie pewnej ilości portfeli, ale przy tym nie możemy zostać zdemaskowani!
Całość opiera się dodatkowo na mechanice "ukrytych tożsamości".

Elementy gry

Instrukcja - w języku angielskim, zawiera wiele przykładów i rysunków.

36 kart tożsamości - przedstawiają gości znajdujących się na przyjęciu.

36 płytek gości - składają się z dwóch stron: strony zdemaskowanej i niezdemaskowanej.

56 znaczników portfeli i 4 znaczniki celu.

6 kart pomocniczych

Rozgrywka

Przygotowanie do gry jest proste i stosunkowo krótkie. Na początku odłożyć trzeba wszystkie płytki gości i karty, które przeznaczone są dla większej liczby graczy. Pozostałe w grze płytki należy rozłożyć na stole, tak by przyjęły formę kwadratu. Na każdej płytce należy położyć po jednym znaczniku portfela, a na płytach znajdujących się w rogach po 2 portfele. Reszta portfeli powinna być umieszczona z boku stołu. Karty po przetasowaniu tworzą stos i każdy gracz dostaje z niego jedną kartę. Jest to jego karta postaci. Na koniec ze stosu należy dobrać tyle kart, ile wskazuje tabelka i na odpowiadających im płytkach położyć znacznik celu.

Gra składa się z tur. Podczas swojej tury gracz musi wykonać jedną z czterech dostępnych akcji.
Ruch pozwala graczowi dwukrotnie zamienić miejscami dwie sąsiadujące ze sobą płytki.

Podczas kradzieży gracz może wziąć portfel gościa, który dotyka jego płytki. Jeżeli gracz nie jest zdemaskowany to kładzie portfel w swoim stosie. Jeżeli jest zdemaskowany, kładzie go na swojej płytce gościa i tym samym może on zostać okradziony przez innych graczy.
Jeśli gracz używa akcji kradzieży do kradzieży portfela z płytki gościa, który ma znacznik celu, może natychmiast użyć efektu pokazanego na karcie.
Gracz będący pielęgniarką może w tej turze okraść np. fizyka.
Akcja pozwalająca na zdemaskowanie innego gracza to... demaskowanie. Polega ona na tym, że gracz wybiera niezdemaskowaną płytkę gościa znajdującego się w jego rzędzie lub kolumnie i odwraca go na stronę zdemaskowaną.
Jeżeli płytka gościa, który został zdemaskowany odpowiada karcie tożsamości gracza, został on zdemaskowany. Gracz, który go zdemaskował dostaje wtedy 2 portfele z puli. 
Jeżeli gracz został zdemaskowany to odwraca swoją kartę tożsamości, przenosi wszystkie swoje portfele na płytkę gościa i dodatkowo traci połowę swojego dobytku. Nie opłaca się więc zostać zdemaskowanym :).
Mayor został zdemaskowany!
Ostania możliwa do wykonania akcja to donoszenie.
Gracz wybiera wtedy dowolną niezdemaskowaną płytkę gościa i odwraca ją na stronę zdemaskowaną. Następnie wybiera niezdemaskowanego gracza i pokazuje mu swoją kartę tożsamości.

Po zakończeniu swojej tury gracz musi wykonać jeszcze kilka czynności "porządkowych" jednak po kilku turach wykonuje się to praktycznie automatycznie i w ciągu kilku sekund. Między innymi należy teraz zmienić cele i "nagrodzić" ich portfelami. Po tym następuje tura kolejnego gracza, która wygląda tak samo.

Gracz wygrywa grę natychmiast, gdy zdobędzie 7 portfeli albo zostanie jedynym niezdemaskowanym graczem.
Gracz zdobył 7 portfeli, zostaje więc zwycięzcą.
Podsumowanie

Jak podoba mi się gra od wydawnictwa Overworld Games, które jak na razie wydaje jedynie gry z mechanizmem ukrytych tożsamości? Podoba się, choć jeżeli miałbym ją porównać do innych gier tego wydawnictwa, które też recenzowałem, to umiejscowiłbym ją gdzieś po środku. Moim skromnym zdaniem jest to gra lepsza od Good Cop Bad Cop, ale trochę ustępuje grze New Salem.

Rozgrywka na pewno spodoba się osobom lubującym w klimatach dedukcji. Exposed opiera się właśnie głównie na tym. Każdy ruch musi być dokładnie zaplanowany, gdyż w przeciwnym razie możemy zostać szybko zdemaskowani, co diametralnie obniża nasze szanse na odniesienie zwycięstwa. Jeżeli więc szukacie gry, która w pewnym stopniu pozwoli się wam pobawić w Sherlocka Holmes'a, to jest to właśnie Exposed. Na plus przemawia również fakt wysokiej regrywalności tej gry. Dużo rzeczy zmienia się w niej co rozgrywkę, więc dwóch takich samych partii na 100% nie rozegracie.

Elementy gry są wykonane bardzo dobrze. Płytki gości i żetony są nie do zdarcia, a z kartami nie jest gorzej. Niektórym mogą przeszkadzać pewnie ilustracje, które są mocno "rysunkowe", ale za to są też zabawne. Minusem, którego się dopatrzyłem jest fakt, że rozgrywka dwuosobowa daje dużo mniej frajdy niż niż gra choćby trzyosobowa. Wariant dwuosobowy jest moim zdaniem doczepiony trochę na siłę i grania we dwójkę, w tą grę nie polecam. 
Podsumowując: Jeżeli szukacie fajnej gry dla 3-6 osób z mechaniką "ukrytych tożsamości" to mogę wam zaproponować zakup gry Exposed.


MOJA OCENA - 4/6
MOGĘ ZAGRAĆ/RACZEJ KUP TĄ GRĘThank you very much for providing game!
Exposed - recenzja Exposed - recenzja Reviewed by Wokół Planszy on 18:25 Rating: 5

Brak komentarzy