Keltis: Das Kartenspiel - recenzja
Tytuł: Keltis: Das Kartenspiele
Autor : Reiner Knizia
Liczba graczy: 2-4 osób
Wiek: + 8 lat
Czas gry: 20 minut
Wydawnictwo: KOSMOS
Mechaniki: Hand Management, Set Collection
Dzisiaj recenzja pierwszej gry otrzymanej od zagranicznego wydawnictwa, czyli gry Keltis: Das Kartenspiele.
Elementy gry
Instrukcja - w języku niemieckim, ale na BGG można znaleźć jej angielskie tłumaczenie. |
9 pomarańczowych kart kamieni. |
11 kart punktowych - o wartości od 0 do 10. |
10 kart końcowych - po 2 w każdym z pięciu kolorów. |
80 kart kolorów - po 16 w każdym z pięciu kolorów |
Rozgrywka
Podczas gry, gracze zagrywają karty, starając się stworzyć jak najdłuższe rzędy. Karty w rzędzie muszą być układane w kolejności rosnącej albo malejącej, zgodnie z wartością. Im więcej kart w rzędzie, tym więcej dostaje się punktów.
Karty kamieni należy położyć na środku stoły. 101 pozostałych kart tasujemy razem i każdemu graczowi rozdajemy 8 kart. Resztę kart umieszcza się w zakrytym stosie. Jeśli gra dwóch graczy, na początku należy odrzucić 30 kart i odłożyć je do pudełka. Rozgrywkę rozpoczyna osoba, która ostatnio była w Irlandii albo najmłodszy gracz. Następnie gra przebiega zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W swojej turze gracz musi zagrać jedną kartę (albo dwie) i pobrać na rękę ze stosu tyle, by znów mieć 8 na ręce.
Gracz może odrzucić niepotrzebną mu kartę z ręki i położyć ją na środku stołu na stos kart odrzuconych. Dla każdego koloru jest stwarzany osobny stos.
Może również odrzucić dwie karty, ale tylko jeśli mają taką samą wartość. Gracz bierze wtedy kamień odpowiadający wartością odrzuconych kart.
Karta kamienia z trójką. |
Każdy ma także możliwość zagrania karty punktowej. Można to zrobić na dwa sposoby. Można stworzyć oddzielny rząd kart złożony tylko z kart punktowych. Kolejność zagrywania kart punktowych w tym rzędzie nie ma znaczenia. Kartę punktową można zagrać też na swój rząd kart kolorowych. Jest to możliwe tylko gdy wartość karty punktowej jest taka sama jak ostatniej w stosie. Karta punktowa wydłuża w tym przypadku rząd i daje 1 punkt zwycięstwa na koniec gry.
Ten rząd daje graczowi na koniec gry 6 punktów. |
A ten 5 punktów. |
Podsumowanie
Keltis: Das Kartenspiel to naprawdę interesujący przerywnik pomiędzy cięższymi tytułami. Gra sprawdza się dobrze, gdy mamy niewiele czasu na rozgrywkę. Do samego zakupu gry zachęca nas niska cena. W tej chwili, na Rebelu, cena to 33 zł. Czyli prawie tyle co nic, biorąc pod uwagę, że przy grze możemy spędzić naprawdę wiele miłych chwil. Oczywiście niska cena nie wpływa w żadnym stopniu na wykonanie. Kartom nie można nic zarzucić. Ich wygląd nie powala może na kolana, ale również nie odstrasza, a mi się podoba.
Gra jest stosunkowo prosta. Wiadomo, jeśli ktoś nie zna języka niemieckiego to z ogarnięciem zasad może być problem, ale z pomocą przychodzi BGG i zasady przetłumaczone na języka angielski. Tak jak pisałem, zasady są klarowne i podczas rozgrywki nie ma większych przestojów. Losowość w tej grze jest i to nie taka całkiem mała, ale według mnie jest jej w sam raz. Wykładając rzędy nie możemy się skupiać tylko na kartach, które mamy na ręce. Trzeba do tego dołożyć jeszcze umiejętność przewidywania jakie karty mogą się nam trafić w późniejszym okresie. Gra wymusza w ten sposób u nas to, że musimy obrać pewną taktykę i to czyni grę ciekawszą.
Mimo wszystko pomijając powyższe plusy, łatwo zauważyć, że nie jest to gra innowacyjna. Jest to dobry, ciekawy, wymuszający myślenie tytuł, ale nic poza tym. Na pewno zapewni on wam trochę zabawy, ale nie wiecznej. Choć w sumie, czego tu oczekiwać za 33 zł.
MOJA OCENA - 7,5/10
*Kliknij i zobacz, co oznaczają poszczególne zagadnienia. |
Thank you very much for providing game!
Keltis: Das Kartenspiel - recenzja
Reviewed by das
on
grudnia 31, 2015
Rating: